Okul Çağındaki Çocuklarda Beslenme

Okul çağındaki çocuklarda beslenme


Çocuklar gerek evde gerek okulda sürekli enerji harcayarak her zaman hareketlidirler. Hava sıcaklıklarında görülen değişikliklerle birlikte özellikle okul çağında daha sık hastalanmamaları, enerjilerinin tükenmemesi için tüketilen besinlere dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bu durumda en büyük sorumluluk ebeveynlere düşmektedir. Çocukların beslenmesi her zaman önemlidir. İstanbul Cerrahi Hastanesi’nden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Birsen Öztürk, çocukların kış aylarında beslenmesi konusunda anne-babaların dikkat etmeleri gerekenleri anlattı ; Dengeli beslenme sağlanmalı.

Ders aralarında veya ders dışında atıştırabilcekleri sağlıklı besinler öğretilmeli. Muhallebi, sütlaç, ayran, süt gibi kalorisi yüksek besinler tüketildiğinde oyun ve okul çocuklarının fiziksel aktivitelerinde harcadıkları enerji karşılanabilir.

Kemik ve diş sağlığı için kalsiyum,kansızlık için demir, bağışıklık sistemini güçlendirmesi için çinko içeren gıdalar alınmasına dikkat edilmelidir.Badem, ceviz ve fındık; kuru üzüm veya incirle birlikte verilebileceği gibi,muhallebi veya meyve salatasına karıştırılarak da verilebilir. Tahin-pekmez hem kalori açısından hem de çinko ve demirden zengin olmasından dolayı iyi bir seçenek olabilir.

Kola kahve gibi kafein içeren içecekler, hazır fast food yiyeceklerden uzak durulmalı. Evde hazırlanabilecek atıştırmalık peynirli yada köfteli sandviçler daha sandviçler cazip olacaktır.

Tatlı yemek istendiği zaman susamlı, cevizli,fındıklı ve süt kaynaklı tatlılar veya meyveler önerilmelidir.

Makarna tüketileceği zaman mutlaka peynir kıyma veya yoğurtla tüketilmesine dikkat edilmelidir. Sebze yemeklerinin etli veya kıymalı olmasına dikkat edilmelidir. Haftada en bir kez balık tüketilmeli, baklagillerin protein kaynağı olduğu da unutulmamalıdır.

Kahvaltıda süt,meyve, peynirli-yumurtalı sandviç veya tostlar, pekmez ve reçel iyi seçeneklerdir. Öğle yemeği olarak okulda yemesi için evden yiyecek götürülüyorsa, çocuğun beslenme çantasında saklanma koşullarına dikkat edilerek, etli-yumurtalı sandviçler, sebze ve meyveler olmalıdır.

 

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir