Okullarda Fast Food sonunda yasaklandıOkullarda Fast Food sonunda yasaklandı
12 Temmuz 2011 tarihinde eklendi, 1.240 kez okundu.

Uzun zamandır üzerinde karar alınmaya çalışılan yasa sonunda alındı ve ailelerin yüzü güldü. Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıkları obezite ile mücadele adı altında eğitim kurumlarında hamburger, hazır meyve suyu, enerji içeceği ve kızartma gibi ürünler kesinlikle satılmayacak.

Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıkları’nın ortaklaşa yürüttüğü çalışma sonucu okullarda ayran ve meyve satışı zorunlu hale geldi. Yeni dönemde kantinlerde hamburger, hazır meyve suyu, enerji içeceği ve kızartma gibi ürünler kesinlikle satılmayacak.

Obeziteyi engellemek ve öğrencilerin sağlıklı beslenmesini sağlamak amacıyla yürütülen çalışma kapsamında okul kantinlerinde ayran, yoğurt, mevye ve taze sıkılmış meyve suyu satışı zorunlu hale getirilecek.2012 Ocak ayından itibaren denetimlerin sıklaşacağını ifade eden Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seraceddin Çom “uyarı ve denetimleri dikkate almayan işletmecilerin anlaşması feshedilecek” uyarısında bulundu. Çom ayrıca, yeni dönemde öğrencilerin yaşlarına uygun menü örneklerinin hazırlanarak Milli Eğitim Bakanlığına iletildiğini de hatırlattı.

Çocuklarda obezitenin önlenmesi için aile hekimlerini de devreye sokan bakanlık, çocukların boy-kilo istatistiklerini de kayıt altına alacak.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git