Okullarda Fast Food Yasaklandı

Okullarda Fast Food sonunda yasaklandı


Uzun zamandır üzerinde karar alınmaya çalışılan yasa sonunda alındı ve ailelerin yüzü güldü. Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıkları obezite ile mücadele adı altında eğitim kurumlarında hamburger, hazır meyve suyu, enerji içeceği ve kızartma gibi ürünler kesinlikle satılmayacak.

Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıkları’nın ortaklaşa yürüttüğü çalışma sonucu okullarda ayran ve meyve satışı zorunlu hale geldi. Yeni dönemde kantinlerde hamburger, hazır meyve suyu, enerji içeceği ve kızartma gibi ürünler kesinlikle satılmayacak.

Obeziteyi engellemek ve öğrencilerin sağlıklı beslenmesini sağlamak amacıyla yürütülen çalışma kapsamında okul kantinlerinde ayran, yoğurt, mevye ve taze sıkılmış meyve suyu satışı zorunlu hale getirilecek.2012 Ocak ayından itibaren denetimlerin sıklaşacağını ifade eden Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seraceddin Çom “uyarı ve denetimleri dikkate almayan işletmecilerin anlaşması feshedilecek” uyarısında bulundu. Çom ayrıca, yeni dönemde öğrencilerin yaşlarına uygun menü örneklerinin hazırlanarak Milli Eğitim Bakanlığına iletildiğini de hatırlattı.

Çocuklarda obezitenin önlenmesi için aile hekimlerini de devreye sokan bakanlık, çocukların boy-kilo istatistiklerini de kayıt altına alacak.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir