Osmanlı tıbbiyesinden zayıflama yöntemi

Zayıflama problemi sadece günümüzde değil Osmanlı zamanında hatta daha da öncesinde hep vardı. Bizim sadece kendi sorunumuz olarak gözüksede yıllardır hatta asılardır fazla kilo bir problemdi. Osmanlı tıbbiyesi bile bu konu için araştırmalar yapıp bir bitkisel çözüm bulmuş. Oldukça fazla seçenek var zayıflamak için ama Osmanlı farklı bir bitkiyle zayıflatmış. Sitemiz diyetisyenlerinden Ayşe Acar Osmanlı döneminden zayıflama örneklerini paylaştı.

Ülkemizde yetişmeyen Dar-ül fülfül Doğu Hint adalarında yabani olarak yetişmekteaynı zamanda da ekimi yapılmaktadır.Halk tabiriyle uzun biber ve Tiflis biberi olarak anılır,yaprak dökmeyen tırmanıcı bir bitkidir.

2-3 cm.büyüklüğünde üzeri pütürlü , silindir biçiminde açık siyah renkte, şekil olarak dut kurusuna benzemektedir. Acı baharatlı bir tadı,yakıcı ve keskin bir kokusu vardır.Bu yakıcı ve baharatlı özelliğini içindeki rezin,piperin ve uçucu yağlardan alır.

Dünya mutfaklarında karabiberin alternatifi olarak kullanılmaktdır.Ülkemizde de mesir macununun yapılışında kullanılmaktadır.Osmanlı’lar da da ilaç yapımında önemli bir yer teşkil etmekte olup haremdeki kadınların özel günlerinde sancılarının hafifletilmesinde kullanılmıştır.

Dar-ül Fülfül beslenme de yer alması içeriğiyle ilgili olarak da diyebiliriz ki;

Dar-ül fülfül bu baharatlı yapısıyla yüksek ısı veren vücuttaki termik etkiyi arttıran ve sindirlemeyen bsin öğelerinin sindirimine yardımcı olarak yağların da vücutta yakılmasına sebep olmaktadır.

Kansızlık,kronik öksürük tedavisinde kullanılmakta ve aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir.Enfeksiyonda kullanılabilir.Vücudu terletmek ve ısıtmak için de kullanılır.Astıma,görme bozukluğuna,basura,mide ve barsak gazı sancılarına iyi gelir.

Elbette her bitkide olduğu gibi Dar-ül fülfülü de dozunda kullanmak gerekir…

 

Sağlık dolu güzel günler dilerim…

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir