Peynir ve zeytine tuz düzenlemesi

Peynir ve zeytine tuz düzenlemesi


Tuz sadece sofralarda kullandığımız iyotsuz olarak akla gelmemeli. Tükettimiz bir çok besinde tuz ya kendiliğinden vardır yada sonradan eklenmiştir. Bu besinlerin başını çekenler ise zeytin ve peynirdir.

Türkiye obezite ile savaşına devam ediyor. Ekmek düzenlemesinden sonra sıra zeytin ve peynire geldi çünkü sofralarımızın en çok tüketilen besinlerinde başı çekiyorlar. Yeni düzenlemeye göre tuz paketlerinde sigara paketlerinde olduğu gibi sağlığa zararlarını anlatan resimler olacak.

Sağlık Bakanlığı aşırı tuz tüketimini önlemek amacıyla ekmekten sonra peynir, zeytin, salça,turşu ve baharatlar için de devreye girdi.

Toplumda tuz miktarının azaltılmasını olumlu karşılayan da var, tuzdan vazgeçmenin zor olacağını belirten de. Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Turanlı Vardarer ise gıdaları az tuzlu yemenin sanıldığı gibi zor olmadığını söyledi, “Uzun süre tuzlu yediğimiz için tuzlu yemek istiyoruz ama tuzu azalttığımızda dilin algılama süreci de düzeleceği için bir daha tuzlu yediğimizde acı gelecektir” dedi.

Fazla tuz kullanımı sağlığı bozuyor. Yemeklerdeki tuz miktarının 9 gram azaltılması felci yüzde 24, kalp krizi riskini ise yüzde 34 oranında azaltıyor.

Sodyumun sadece hipertansiyon sebebi olmadığını hatırlatan Vardarer, “Aynı zamanda böbrek rahatsızlıklarında, özellikle çok fazla salamura yiyeceklerle alınan tuz mide kanseri riski taşıyor. Çok fazla tuzun osteoporoz, yani kemik erimesine neden olduğu da biliniyor” vurgusu yaptı.

Tuzla mücadele kapsamında kısa bir süre içinde, tuz paketlerinin üzerine sigarada olduğu gibi uyarı yazılarının yazılması bekleniyor.

Kaynak: NTVMSNBC

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir