Plastikler şişmanlatır mı?

Sitemiz diyetisyenlerinden Öykü Peren TÜRK merak edilen bir konuyu bu hafta kaleme aldı. Kimyasalların zararları arasında kilo aldırma var mı ya da plastikler gerçekten şişmanlatır mı? merak edenler için okunması gereken harika bir yazı. Artık sitemizde sık sık yazılarını görebileceğiniz Diyetisyen Öykü Peren TÜRK ilk yazısıyla sizlerle…

Artık kimyasalların da şişmanlığı etkileyen faktörlerin arasında olduğu bulunmuştur. Son 10 yılda kimyasalların yağ birikimini artırdığı görüşü vardır.

Bu Kimyasallar Vücudumuza Hangi Yollarla Girer?

Endüstriyel bir kimyasal olan Bisfenol A (BPA), diş dolgularında, metal konservelerin kaplamasında, kasa fişlerinde, plastiklerde kullanılmaktadır. Yiyecek ve içecek kutularının yapımında uygulamada kullanılan bu kimyasal bütün vücuda ulaşabilir. Plastik eşyalarda sertleştirici olan BPA’nın ülkemizde biberonlarda kullanılması yasaklanmıştır.

BPA’nın Obeziteye Katkısı

Özellikle büyüme ve gelişme döneminde bu kimyasallara maruz kalma, bireylerin ileride şişman olma riskini artırır. Bir çalışmada çocuklarda BPA maruziyetinin %99 konserve gıda ve gazlı içecekler kaynaklı olduğu bulunmuştur. BPA, yapılan deneylerde hayvanlarda ağırlık kazanımını artırmıştır.

Peki Nasıl?

BPA hormonal yolları bozmaktadır. Açlık ve tokluk hormonlarla yönetilmektedir. Bu hormonlara kimyasalların müdahale etmesi besin tüketimine eğilimini artırmaktadır.

Ne Yapalım ?

Besinin paketlenmesi, besinin hormonal bozucu kimyasal içerip içermemesinde etkendir. Yurtdışında yapılan araştırmalarda, konserve gıdaların ve içecek tenekelerinin BPA maruziyetine sebep olduğunun bulunması göz önünde bulundurulmalıdır.

Konserveler uygun olarak üretilmezse, konservenin iç yüzeyinden kimyasal besine geçmekle kalmayıp daha sonra vücuda girmektedir. Alışverişte güvenilir markalar tercih etmek çok önemlidir.

Saklama Kapları

Mutfakta besinleri saklamak için kullandığınız kapların besinle temasa uygun maddeden yapıldığından emin olmalısınız. Saklama kaplarının altındaki çatal ve bıçak işareti bu konuda size yardımcı olacaktır. Unutmayın, her renkli kap gıdaya uygun değildir !

Bebekler her zaman kimyasallardan yetişkinlere göre daha fazla etkilenir. Gebe anneler de bebeklerinin geleceği için konuya duyarlılık göstermelidir.

DİĞER HABERLER

Öykü Peren Türk

Öykü Peren Türk

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir