Polikistik over ve zayıflama

Polikistik over ve zayıflama

Sitemiz diyetisyenlerinden Başak Kefeli, doğurganlık çağındaki kadınlarda sıklıkla görülen polikistik over sendromunu ve tedavi sürecinde neler yapılması gerektiğini açıklıyor.

Doğurganlık çağındaki bayanların % 5 ila %10 ‘ unda görülen, en sık karşılaşılan endokrin bozuklukların başında yer alan “polikistik over sendromu” tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunudur. Kısaca PCOS olarak adlandırılan bu rahatsızlık yaygın olarak görülmesinden dolayı halk sağlığı problemi olarak nitelendirilmektedir. Tedavisine bakıldığında ise sadece ilaç kullanımının yeterli olmadığı bunun yanı sıra diyet ve fiziksel aktivite ile beraber yaşam biçimi değişikliğinin gerekli olduğu bilinmektedir.

PCOS tedavisinde beslenme oldukça büyük bir yer kaplamaktadır. Hormonal dengenin bozulmasının akabinde androjen tip yani erkek tipi yağlanma görülmektedir. Aynı zamanda hiperinsülinemi denilen kanda fazla insülin bulunması da göbek bölgesi yağlanmayı artırmaktadır. Kanda insülinin fazla bulunması, dokuların insüline karşı duyarsızlaşması ve en sonunda da tip2 diabetes mellitus yani şeker hastalığının oluşmasına neden olmaktadır. PCOS’da görülen kan yağlarının yüksek, bunun yanı sıra iyi kolesterol olarak bilinen HDL ‘nin düşük seyretmesi kalp ve damar sağlığını olumsuz etkilemektedir.

“Polikistik over sendromunda” vücudumuzu, ekstra olarak binen bu yüklerden korumak gerekir. Hastalığın gidişatını olumlu yönde etkilemek ve oluşacak diğer sağlık sorunlarını engelleyebilmek için yaşam biçimi değişikliği tedavisi uygulanmalıdır. Beslenme tedavisi ve fiziksel aktivitenin artırılması ile en iyi sonuçların elde edildiği bilinmektedir. PCOS’ da beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken noktaları şu şekilde açıklayabiliriz;

  • Kan yağları yükselme meylinde olduğu için düşük yağlı beslenme programları uygulanmalıdır. Diyet yağ oranları asla %30’u aşmamalıdır.
  • Diyet kolesterolü günlük olarak 300mg altında olmalıdır.
  • Vücutta insülin direncinin yaşanmasından dolayı, şeker hastalığına karşı önlem alınması adına karbonhidrat kaynakları kan şekerini dengeli olarak artıran ve düşüren kompleks karbonhidratlardan seçilmelidir. Yani tam taneli tahıl ekmekleri, kurubaklagiller, bulgur, meyveler ve sebzeler gibi karbonhidrat kaynakları ağırlıklı olarak tercih edilmelidir. Bunun yanı sıra rafine edilmiş besinlerden uzak durulmalıdır.
  • Kan kolesterol düzeyini dengeleyebilmek için yüksek posalı beslenilmelidir. Bunun için de diyetimizde posa kaynakları olan sebzelere, meyvelere, kurubaklagiller gibi besinlere yer verilmelidir.
  • Alkol ve sigara tüketilmemeli, tüketilecekse minimum düzeyde tüketilmelidir.
  • Her sağlık probleminde olduğu gibi burada da birinci olarak dikkat edilmesi gereken konu yeterli ve dengeli beslenmektir. Bunun için konusunda uzman bir diyetisyenden yardım alınmalıdır.

PCOS problemi olan bayanların genelinde kilo problemleri ile karşılaşılmaktadır. Yapılan çalışmalar bunu tam olarak kesinleştirmese de yaşanan kilo problemlerinin nedeni ile ilgili tahminler mevcuttur. PCOS denilince akla ilk gelen kilo problemlerinin nedeni genel olarak bazal metabolizma hızının yavaşlamış olmasıdır. Fakat yapılan çalışmalar PCOS’lu bayanlar ile sağlıklı bayanlar arasında metabolizma farkının önemli boyutta olmadığını göstermiştir.Bunun yanı sıra postprandiyal termogenez denilen, yemek sonrasında besinlerin yıkılması için harcanan enerjide PCOS’lu bayanlarda düşüklük olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca hiperinsülinemiye bağlı olarak da erkek tipi dediğimiz karın bölgesi yağlanmanın olması zayıflama diyetlerinin gerekliliğini anlatmaktadır.

PCOS’ da kilo vermek, kilo vermenin yanı sıra şeker hastalığı, kalp hastalı gibi sağlık problemlerine karşı olan riski azaltmak ve hastalığın gidişatını olumlu etkilemek için beslenme tedavisinin uygulanması gereklidir. Yani ilaç tedavisi, beslenme tedavisi ve fiziksel aktivite olarak kabul edilen üçlü tedavi yönteminin hiçbir ayağı ihmal edilmemelidir.

DİĞER HABERLER

Başak Kefeli

Başak Kefeli

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir