protein diyeti sağlıklı mı?

Protein diyeti sağlıklı mı?


Sitemiz diyetisyenlerinden Şebnem Kandıralı, zayıflamak isteyenlerin sıklıkla uyguladığı protein diyetinin sağlıklı olup olmadığını okuyucuları ile paylaştı.

Sıklıkla uygulanan diyetlerin başında yüksek protein ağırlıklı olanlar gelmektedir. Çoğumuz kendi kan değerlerine ve vücut ölçülerine göre planlanmış bir diyet yerine, herhangi bir diyetisyen gözetimi altında olmaksızın bu diyeti uygulamaktadır.

Yüksek protein içeren diyetlerin düşük protein içerenlerle kıyaslandığında ısı üretimini ve doygunluğu arttırdığına dair ikna edici kanıtlar vardır. Buradan hareketle yüksek proteinli öğünlerin tüketiminin bir sonraki öğünde daha az enerji alımını sağladığı öne sürülmektedir. Bazı çalışmalar yüksek protein alımının kilo ve yağ kaybına faydası olduğu yönünde olmasına rağmen çalışmalar yetersiz ve tutarlı değildir.

Yüksek proteinli diyetlerde ilk olarak tüketimi minimuma indirilen karbonhidratlardır oysa onlar vücudun ilk olarak kullandığı yakıt kaynaklarıdır. Düşük karbonhidrat alımı vücudu ketozis dediğimiz karbonhidratlar yerine yağların yakıldığı bir duruma sokmaktadır. Kilo vermemizi sağlar ancak bazı çalışmalarda zihinsel fonksiyonlarda aksaklıklara yol açtığı gösterilmiştir.

Bu tarz kısıtlayıcı diyetler genellikle kilo kaybından çok kilo alımına sebep olmaktadır. Çünkü birey verdiği kiloyu genellikle korumayı sağlayamamaktadır. Yüksek protein içermesi doğrudan böbrek fonksiyonlarını hedefler ve böbrek hastalıklarının oluşması için risk faktörüdür. Aynı zamanda kolesterol seviyelerinde artışa, kalsiyum atımına ve kemik ve eklem hastalıklarından olan kandaki ürik asit seviyesinin yükselmesiyle oluşan gut hastalığına neden olurlar. Yapılan bir çalışmada yüksek proteinli diyetlerle beslenenlerde idrarla kalsiyum atımı %42 arttığı saptanmıştır. Yeterli karbonhidrat alınmadığı için lif tüketimi günlük alınması gereken miktarın çok altına düşer ; bu da kabızlık ve ishal gibi sağlık sorunlarına, bazı besinler kısıtlandığı için de vitamin ve mineral eksikliklerine neden olmaktadır .

Yapılan bir çalışmada 6 hafta boyunca düşük karbonhidrat ve yüksek protein içeren bir diyetle beslenenlerde böbreklerde farkedilebilir asit yüklemesinin olduğu, taş oluşumu riskini arttırdığı , var olan kalsiyum dengesini bozduğu ve kemik kaybı için bir risk faktörü olduğu saptanmıştır. Bir başka çalışmada ise uzun süreli düşük karbonhidrat, yüksek proteinle beslenenlerde ölüm riskini arttırdığı ilişkilendirilmiştir.

Önemli olan sonuçlarını düşünmeden verebildiğiniz kadar hızlı bir şekilde kilo vermek değil, her besin grubundan, porsiyon kontrolü yaparak ve sağlıklı ve dengeli beslenerek kalıcı bir şekilde zayıflamak , ideal kiloya ve görüntüye sahip olmaktır.

DİĞER HABERLER

Şebnem Kandıralı

Şebnem Kandıralı

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir