Protein neden gerekli?

Protein hayatımızın her anında ve her yerinde. Peki protein neden gerekli? Bu konuda hakkında merak edilen yüzlerce hatta binlerce soru var ancak cevaplanması zor değil. Sitemiz diyetisyenlerinden Müge Başer protein neden gerekli sorusunu yanıtlıyor.

Protein diyetleri bu kadar meşhur olmuşken, sağlıklı olmada ve/veya zayıflamada proteinin mucizevi olduğu gösterilirken, aynı zamanda proteinin özellikle kanser gibi çeşitli kronik hastalıklardaki tehlikesi konuşulurken doğru olanı nedir? Öncelikle protein, vücudun yapı taşı olan bir besin ögesidir. Her gün düzenli olarak beslenme düzeninde alınması gereklidir.
Peki sağlıklı olabilmek için ne kadar proteine ihtiyacımız var?

Protein ihtiyacı herkesin bireysel özelliklerine göre değişmektedir. Özellikle de yaş ve kilo ile ihtiyaç duyulan miktarlar çok farklıdır. Örneğin yeni doğan bir bebek günde 10 gr proteine ihtiyaç duyarken, yetişkinler için bu rakam ortalama 50-55 gr’lara çıkmaktadır. Kişinin ayrıca hamilelik, emziklik, büyüme ve gelişme çağında olması, yaşlılık gibi çeşitli özel durumları göz önünde bulundurulduğunda miktarlar değişiklik gösterir.

Protein gereksinimi, kişinin günlük alması gereken kalorinin % 15-20 arasında olması gereklidir. Buna benzer farklı bir hesaplama yöntemi ise kişinin kendi ağırlığına göre olan miktardır. Sağlıklı bir kişi gün içerisinde ortalama kilosu başına 0,8-1 gr protein almalıdır. The Institute of Medicine yapılan araştırmalar ise en az %10 en fazla ise % 35’i geçmemesi gerektiğine dair sonuçlar gösterilmiş.

 

Az miktarda protein almanın riskleri

Eksik protein tüketimi sağlık için çeşitli hastalıklara olan yatkınlığı arttırabilir. Yapılan birçok araştırmada proteinin kas ve kemik yapısından birçok fizyolojik fonksiyonların meydana gelmesi için gerekli olduğu gösterilmiş. Aynı zamanda proteinin sağlıklı bir kilo ağırlığını sağlamada yardımcı olduğuna dair birçok araştırma var. Yemeklerde daha fazla doygunluk sağladığından ve vücutta sindirilirken daha fazla kalori harcattığı için kilo kontrolü sağlamada önemlidir. American Journal of Klinik Nutrition’ da 2005 yılında yayımlanmış bir araştırmada total kalorinin yağdan gelen oranının % 35 ‘ten % 20’ye indirilmesi ve protein alımının da %15’den %30’a çıkarılması ile başarılı bir kilo kaybı sağlandığı gösterilmiş.

 

Sağlıklı protein kaynaklarını seçmek

Et, balık, kurubaklagiller, fındık, badem, ceviz gibi yağlı kuruyemişler, yumurta gibi birçok besin protein içerir. Kırmızı et aynı zamanda doymuş açısından da zengin olduğu için sağlıklı protein önceliklerinde balık, tavuk gibi beyaz et önerilmektedir. Balık içeriğindeki faydalı yağlar ile başta kalp hastalıkları olmak üzere çeşitli hastalıklara karşı koruyucudur. Yumurta ise vücut proteinlere %100 dönüştüğü için en kaliteli protein kaynakları arasında sayılır.

DİĞER HABERLER

Müge Başer

Müge Başer

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir