Ramazan ayında diyetisyenden beslenme önerisi


Ramazanın gelmesiyle birlikte iftarda ve sahurda neler yemeliyiz nelere dikkat etmeliyiz? soruları giderek artıyor. Son yıllarda yaz aylarına gelen ramazan önerdiğimiz ve alışık olduğumuz beslenme alışkanlıklarının dışında. Akşam 21:00 da iftar yapıp gece uykudan uyanıp yemek yemek pek de biz diyetisyenlerin önereceği bir düzen değil aslında. İşte tam da bu noktada güzel bir ayrıntı çıkıyor karşımıza.

Ramazanın Ruhuna Riayet Etmek

  Oruç neden tutulur, faydası, fazileti nelerdir burada onlardan bahsedecek değilim ama hep es geçtiğimiz bir şey; ramazanın ruhuna yakışır bir şekilde yemek yemek. Oruç tutma hassasiyetine sahip bir kişi neden oruç tuttuğunun farkında olduğu için iftar ve sahurda ölçülü yemek konusunda zorlanmamalı. Zira ibadetin özüne aykırı olan çok yemek, doyduğun halde yemek yemeğe devam etmek gibi sağlık açısından da zararlı alışkanlıkları bırakmak için ramazan güzel bir fırsattır.

  Ramazanda yapılan en büyük hata gece sahura kalkmamak. Halbuki sahur ramazanın ruhani havasını içimizde daha fazla hissetmemize yardımcı olur. Günler uzun olduğu için özellikle sıvı alımımıza dikkat etmeliyiz. Sahura kalkmadan tutulan oruçlarda gün boyu özellikle yaz aylarında ter yoluyla kaybettiğimiz suyu sahur ve iftarda yeterli miktarda almalıyız.

Sahurda; gece yemek yemeğe alışık olmayan midelerimizi yormamak için hem aşırı yağlı ve tuzlu olmayan, hem de tok tutacak protein oranı yüksek besinler tercih etmeliyiz. Bu konuda özellikle kahvaltılık ürünlerden yardım alabiliriz.Mesela

*Çok tuzlu olmayan peynir veya  yumurta,

*Pide veya ekmek; tok tutucu özelliğinden dolayı tam buğday tercih edilebilir.

*Çiğ veya fırınlanmış sebze; çiğ sebzelere karşı hassasiyetiniz varsa sindirimi kolaylaştırmak için pişmiş sebze tercih etmeniz daha uygun olur.

*Tok kalmamıza yardımcı olacak süt, yoğurt veya sindirim sistemimize yardımcı kefir.

* 4-5 su bardak su: Sahura kalktığınız andan imsak vaktine kadar aralıklı olarak.

* Meyve veya şekersiz komposto : Gün içerisinde artan sıvı ve mineral kaybını debgelemek için.

* Tuzsuz zeytin-fındık-badem-ceviz grubundan biri.

Mümkünse sahurdan sonra hemen yatmayarak oluşabilecek sindirim sorunlarını önleyebiliriz.

Bütün bir gün süren açlığın ardından hazırlanan iftar sofraları hem özenli, hem lezzetli, hem de bol çeşitlidir. Çoğu zaman bu sofralara hayır demek imkansızdır. Bir iki ufak değişiklikle bu lezzetli sofralardan mahrum kalmayabiliriz. Özellikle yağda kızartma, kavurma yerine fırında, buharda pişirme veya ızgara yöntemleri kullanabiliriz.

İftar :

*1 bardak su : Uzun yaz günlerinde artan sıvı kaybını yerine koymak için.

* Taze veya kuru  meyve : Gün boyu düşen kan şekerini dengeleyip, iftar sonrası aşırı tatlı tüketimini önler.

*Soğuk yoğurtlu bir çorba:Sıcak yaz günlerinde hararetimizi keser ,

Tokluk merkezimizin uyarılabilmesi için yemek yemeğe 5-10 dakika ara:  Zira geç bir saatte iftar açtığımız için bu süreyi uzatmamakta fayda var.

Aranın arkasından Et( tavuk, balık, köfte ) grubundan biri veya etli bir sebze yemeği

Pide : Ramazanın olmazsa olmazı aşırıya kaçmadan tüketilebilir veya  tam buğday ekmeği kullanılabilir.

Salata: Sebzelerin yüksek su içeriği, lif ve vitamin/ mineral içeriğinden dolayı iftar ve sahur sofralarımızdan esik etmeyelim.

İftardan 1 saat sonra şeker problemi olmayanlar için tercihe göre hafif sütlü bir tatlı mesela dondurma veya güllaç 

Tatlı sevmeyen veya sağlık nedenlerinden yiyemeyecek olanlar için;

1 su bardak süt veya yoğurt  + meyve 

veya beslenme alışkanlığımızdaki oluşan değişikliklere bağlı kabızlığı önlemek için kefir + meyve kullanabiliriz.

  İftardan sahura kadar olan süre zarfında her yarım saate en az 1 su bardak su içmeye özen gösterebiliriz.Sıcak havalarda suyla birlikte  artan mineral kaybı için maden suyu da içmeyi unutmayın.

   Tv kanallarında, gazete ve dergi köşelerinde sahur ve iftara dair meslektaşlarımın öneriyle karşılaşabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken husus öneriler geneldir. Beslenme ise kişiye özeldir. Lütfen kendinize uygun beslenme planını diyetisyeninizden alın.

DİĞER HABERLER

Azize Tavaslı Tura

Azize Tavaslı Tura

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir