Ramazanda sağlıklı beslenmeRamazanda sağlıklı beslenme
31 Temmuz 2011 tarihinde eklendi, 1.562 kez okundu.

Ramazanda sağlıklı beslenme şu günlerde en çok sorulan sorulardan biri. Ramazan ayında açlık hissi iftarda hızlı ve çok yemek yeme isteği doğurduğu için tüm kurallar bozuluyor. Normalde ramazan ayının amaçlarından biri mideyi dinlendirmek ve düzene sokmak.

Özellikle iftardan önce sahur beslenme şekli çok önemli. Sahurda yemeye mutlaka çorba ile başlayın çünkü çorba açlığı ortadan kaldırdığı için tokluk sağlar. Sahurda ılık ve tuzsuz çorba kesinlikle en önemli besindir.

Çorbanın yanına az yağlı, az tuzlu, bol peynirli sandviç yenmeli, hem pratik hemde sağlıklı. Tatlı kırmızı biber, nane maydanoz, domates gibi besinlerle sandviç sahurda en iyi beslenme şeklidir.

Susuzluk için az tuzlu yemek gerekiyor, salam sucuk sosis kesinlikle yemeyin yada az tüketin.

Gözlemede güzel bir sahur yemeği olabilir, bol sebzeli patatesli gözleme kesinlikle sahurda tavsiye edilir. Elbette çok yağlı olmamalı ve tuzsuz olmak şartıyla.

Gelelim açlık sonrası iftar beslenme önerisine. İftarda ezanın okunmasıyla beraber hemen yemeğe saldırmayın Önce kahvaltılıklar ile başlayın. Kesinlikle sofranızda hurma bulundurun, hurma ile yemeye başlayın çünkü hurmada bulunan değerler açlık hissinizi azaltır ve çok yemenizi engeller.

 

Peynir, zeytin, kuru hurma, bal, sıcak ve pide açlığı bastırır, çorba kesinlikle içmelisiniz çünkü midenizde yanma ve krampları önler. Hurmanın dışında süt, bal, peynir, zeytin ve biraz pide ile de iftar yapmaya başlayabilirsiniz. Sonrasında

Susuzluğa Karşı Formül: Demlenmiş açık çayı büyük bir sürahiye boşaltın, bol buz ve bol limon atın ve bekletin. Şekersiz içeceğiniz bu buzlu ve soğuk çay sizi susuzluktan koruyacaktır. Kesinlikle deneyin.

İftarda zeytinyağlı yiyeceklerde çok faydalıdır ve tokluk sağlar. Zeytinyağı açlık hissini giderir, tokluk sağlar. Kuru baklagil, mercimek nohut, kuru fasulye, etli ve zeytinyağlı yemekler tüketin. Sofranızda tarhana, erişte, kuskus, makarna ve sebzeli kıymalı gıdalar olsun. Et mutlaka tüketin, et derken kırmızı et, balık veya tavuk fark etmez. Kesinlikle et yenmeli ancak az yağlı ve kesinlikle küçük bir porsiyon tüketilmeli. Aralarda bol bol yoğurt tüketilmeli.

İftarı uzun tutun ve bir an yemeyin, en az 2 kez ara öğün yapın birer saat arayla meyve sebze tüketin. 3 günde 1 tatlı yenebilir ve sık sık menünüzü değiştirin.

 

Herkese hayırlı ve sağlıklı ramazanlar…

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git