Ramazanda susuzluk ve beslenme

Ramazanda susuzluk ve beslenme


Ramazan ayında beslenme diğer dönemlere göre oldukça zordur. Yemek saatleri arasındaki zaman kısıtlılığı yediklerinizi hazmetme ve sindirim sisteminizi zorlayan bu ayda beslenmenize dikkat etmek zorundasınız. Aksi takdirde sağlık problemleri yaşayabilirsiniz.

 

Özellikle ramazan ayında su tüketimi çok azalır. Açlık hissi arttığı için su tüketimi ikinci plana atılır. İftarda yemek ve su arasında da önemli bir bağ vardır. İftar zamanında doğrudan bol su içerek orucunuzu bozmayın. Az su ile bir çorba ve ardında hafif yemeklerle açlığınızı giderin. Ardından akşam yemek yiyebildiğiniz zaman aralığında da bolca su içmeye özen gösterin. Her yarım saatte 2-3 bardak su içerek günlük su ihtiyacınızı akşam dengelemelisiniz. Susukluk etkileri kişilerde yaşa göre dğeişir ve ciddi sağlık problemleri doğurabiliriz. Bu şekilde su tüketimi sayesinde gün boyunca daha az suya ihtiyaç duyarsınız.

 

Susuzluk nedeniyle gün içerisinde baş dönmesi, mide bulantısı gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Özellikle susuzluk migren ve mide hastalıklarını tetikler. Sadece su tüketimi bu dönemde oldukça önem taşır. Yaş ilerledikçe su tüketimi konusunda daha hassas davranılması gerekmektedir. Oruç tutan yaşlıların kesinlikle bir uzmana danışarak sağlık kontrolünden geçtikten sonra bu ayı planlamaları gerekmektedir.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir