Reflü ve beslenme

Son dönemlerin sık karşılan hastalıklarından gastro özofageal reflü mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasıdır. Reflü şikayeti olan bireyler zaman zaman rahatsızlıklarını faranjit, boğaz ağrısı hatta şiddetine göre kalp krizi bile zannedebilirler.

Yetişkinlerin yaklaşık %20’sinde görülen reflü, asitli mide içeriğinin yemek borusuna gelmesi ve uzun süre temas etmesiyle yemek borusunun asitten kendini koruma özelliğinin yok olmasından kaynaklanır. Siz de gastro özofageal reflüden şikayetçiyseniz beslenme ve yaşam tarzında bazı değişiklikler yapmanızda fayda var.

Öncelikle kilo kaybı; şişmanlık bir çok hastalık gibi reflüye de neden olmaktadır. Bu nedenle reflü hastalarının uygun beslenme programı ile kilo kaybetmesi hastalık şikayetlerini azaltmaya yardımcı olacaktır.

Düzenli ve uygun miktarda beslenme reflü için çok önemlidir. 3 ana 3 ara öğün yapılması ile ana öünlerde fazla besin alımı engellenerek midenin aşırı dolmasının önüne geçilebilir dolayısıyla reflü şikayeti azaltılabilir, yine son öğünden en az 2,5 saat sonra uyumak gece yaşanan problemleri azaltacaktır.

Ana öğünler ile birlikte sıvı alımı azaltılmalıdır, koyu çay, kahve, sarımsak, soğan gibi besinler, asitli içecekler, meyve suları da uzak durulması gereken besinlerdendir.

Yüksek yağlı beslenmek de mide şikayetlerini arttıracağından; fast food besinler, katı yağ ile yapılmış yemekler, yağlı soslar, mayonez, tereyağı, krema, kaymak gibi yağlı besinler tüketilmemeli; besinleri hazırlarken kızatma yönetim yerine haşlama ve ızgara tercih edilmelidir.

Besin hazırlanmasında kullanılan karabiber ve pulbiber gibi baharatların reflü şikayetlerini arttırabileceği unutulmalıdır. Semptomlar kontrol edilerek diğer baharatlardan yararlanılmalıdır.

Asitli olmaları nedeniyle portakal, greyfurt, limon, mandalina ve domates dikkatli tüketilmelidir. Bireylerde bu besinlere karşı tepkiler farklı olabilmektedir.

Tok karnına egzersiz yapmak, sigara kullanmak ve alkol tüketmek, çok sıkı kıyafetler giymek ve sıkı kemer kullanımı da şikayetleri artıracaktır.

Dengeli, düzenli, az yağlı beslenmek ve uygun vücut ağırlığında olmak kişinin reflüyü kontrol altına almasında esas noktalardır. Doktorunuzun önerdiği tedavi protokolünün yanında mutlaka bir diyetisyen yardımı ile beslenme alışkanlıklarını düzeltmeli, uygun ağırlığa inmelisiniz.

DİĞER HABERLER

Ayşe Nur Yılmaz

Ayşe Nur Yılmaz

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir