Rejim Yaparken Uykuya Dikkat Edin

Rejim yaparken uykuya dikkat edin


Yeteri kadar uyumamak vücuttaki yağ yakımını azalttıyor. ABD’de yapılan araştırmalar sonucunda, normal düzeyde uyuyanların fazla kilo kaybının yarısından fazlasının, az uyuyanların ise fazla kilo kaybının dörtte birinin yağ olduğunu ortaya koydu.

Araştırmacılara göre yetersiz uykunun kandaki açlık hormonunu artırdığını, bu sebeple kişilerin daha çok acıkmasına neden olduğunu açıkladılar.

Araştırmaya katılan 35-49 yaşlarındaki sağlıklı, ancak aşırı kilolu gönüllülere, aldıkları kalorinin aza indirildiği dengeli beslenme programı uygulandı. Gönüllülerin ilk olarak 14 gün boyunca 8 buçuk saat, daha sonra 14 gün boyunca  5 buçuk saat uyumaları istendi. Her iki 14 günlük dönemde katılımcıların kilo kaybının neredeyse aynı olduğu, ancak az uyuyanların yağdan çok kas kaybettiği belirlendi.

Bu araştırma, Amerikan Tıp Birliği’nin dergisinde yayımlandı. Japon bilimadamları tarafından 1999’da keşfedilen ghrelin açlık halinde kanda yüksek miktarlarda bulunuyor, yemek yendiğinde azalıyor. Büyüme hormonu salgılatıcı etkisi olan ghrelin, enerji dengesi ve besin alınımının düzenlenmesinde rol oynuyor.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.