Sağlıklı ve tok tutan atıştırmalıklarSağlıklı ve tok tutan atıştırmalıklar
12 Kasım 2014 tarihinde eklendi, 3.558 kez okundu.

Sitemiz diyetisyenlerinden Melis Baban Sevim, ara öğün ve ani açlık krizleri için sağlıklı ve tok tutan atıştırmalıklar öneriyor.

* Kokteyl havuç, salatalık dilimleri, 5-10 adet leblebi; Gün içinde acıktığınız zamanlarda veya ara öğününüzde rahatlıkla tüketebileceğiniz bir atıştırmalıktır.

* Yoğurt, yulaf, meyve ve sebze karışımı smoothie; Daha tok tutması için smoothie hazırlarken yoğurdun içine biraz ıspanak, çok az muz ,yeşil elma, yulaf ezmesi ve tarçın eklemeyi deneyin.

* Az yağlı peynir, elma/portakal dilimleri; Çalışmalarda en tok tutan meyvelerden biri elma , diğeri portakal olarak belirlenmiş, ayrıca peynirdeki proteinin tok tutucu özelliği ile bu ikiliyi birleştirmek akla yatkın görünüyor.

* Fırınlanmış kuru meyve cipsleri; Zaman zaman gevrek tat arayanlar için sağlıklı cips alternatifi olabilir. İnce dilimlenmiş elmaları, limonla ovduktan sonra, tarçın serperek fırında kurutuyorsunuz. Uygun şartlar sağlandığında oldukça lezzetli oluyor.

* Ceviz, badem, fındık ile kuru meyveler; Az miktarda tüketildiklerinde besleyici ve tok tutucu etkileri ile faydalı olurken, aşırıya kaçıldığında kilo aldırabilirler. DİKKAT!

* İkindi öğünü için tam tahıllı mini sandviçler, kanepeler veya tost: Şüphesiz en zorlandığınız ve acıktığınız zamanlar öğle yemeği ile akşam yemeği arasına denk geliyordur. Bu öğünü atladığınızda akşam yemeğine çok daha aç başlıyorsunuz ve daha fazla yemek yeme eğiliminiz artıyor. O nedenle ikindi öğününü daha kuvvetli yapmakta fayda var diye düşünüyorum.

* Müsli ve yoğurt; Vücut ağırlığı ve beden kitle indeksini azaltan tam tahıl ürünlerinin günde üç porsiyon tüketilmesi öneriliyor. Ayrıca vücut yağ oranının azalmasında olumlu etkisi olduğu bilinen yoğurdun müsli ile birlikteliği çok sağlıklı bir atıştırmalık oluşturuyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git