Sağlıklı ve verimli bir kış geçirin!

Sağlıklı ve verimli bir kış geçirin!

Sitemizin Yaşam Koçu İpek Aydın, en uzun geceleri yaşadığımız, ışığın en az olduğu şu günleri çok daha sağlıklı ve verimli geçirebilmek için neler yapabileceğimiz konusunda bizlere ipuçları veriyor.

Kış gündönümü çok yaklaştı, 21 Aralığa ne kaldı şurada? 21 Aralık’ta en uzun geceyi yaşayacağız. Demek oluyor ki şu aralar ışığın en kıt olduğu zamanlar. Bu az ışıkta neler yapıyorsunuz? Bu kışı sağlıklı ve moralli geçirebilmek için planlarınız var mı? Zor gibi görünse de belki bahar başlamadan birkaç kilo kış mevsiminde de verebilirsiniz.

Kışın nasıl kilo vermeli konusunu sevgili diyetisyen komşularıma bırakıyor, ben kış için daha değişik bir yaklaşım getirmek istiyorum. Kışın genel karakteri nedir? Kısa ve loş günler, soğuktan dolayı artan hareketsizlik, bazıları için düşen moral katsayıları vs. Ancak bunları yenmek ve verimli bir kış geçirebilmek için 2 temel ihtiyacı gidersek yeterli olabilir.

  1. C vitamini
  2. Neş’e

C vitaminine nasıl ulaşırız? Zaten kış meyveleri de birer C vitamini deposu. Vitamine ulaştık nasıl yiyeceğiz? Mümkün olduğu kadar sabah saatlerinde. Rahmetli babaannem derdi ki, Narenciyeyi sabah yersen altın, öğle yersen gümüş akşam yersen de bakır etkisi yapar. Bazen eskiler bizden iyi biliyorlar.

Gelelim neş’eye… Bir yaşam koçu olarak sizleri kısa bir hedef çalışmasına davet ediyorum. Şimdilik kısa vadeli olsun sonra bu hedefi beraber uzatırız, tabi isteyenlerle. Bize bu kış ne lazım? Neş’e veya moralimizi yüksek tutan bir ortam. Lütfen yazın bunlar ne olabilir, şimdi de yanına bunlara nasıl ulaşabilirim onu yazın. Yazdınız mı tamam mı? Şimdi en kolay yapabileceğinizden başlayarak listeleyin ve eyleme geçin.

Ben yazıyor olsaydım ilk başlara; – Arkadaşlarımla beraber olmak, ama sanal ortamda değil kesinlikle, – Eserlerini bildiğim beğendiğim yazarları okumak, – sevdiğim müzikleri dinlemek, sanata yakın durmak, – çalışıyorsam iş arkadaşlarımla vakit geçirmek, – vs yazardım.

Hepimize sağlıklı kışlar.

DİĞER HABERLER

İpek Aydın

İpek Aydın

Yaşam Koçu

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir