Sarımsağın Faydaları ZararlarıSarımsağın Faydaları Zararları
5 Mayıs 2011 tarihinde eklendi, 3.710 kez okundu.

Geleneksel olarak ister yoğurtla ister yemeklerde tüketilen sarımsak halk arasında sevilerek tüketilmektedir. Antibiyotik etkisi olduğu bilinen sarımsak gerçekten faydalı mı? Nekadar tüketilmeli, zaraları var mıdır? Sarımsak hakkında merak edilen bir çok soru bu haberde saklı. Sizinde sarımsak hakkında sorularınız varsa detayları okumadan geçmeyin.

Sarımsağın faydaları saymakla bitmez ama en çok bilinenler şunlardır; Beyaz kan hücrelerinin sayısını arttırır, bağışıklığı güçlendirir. Antiseptik ve antibiyotik özelliktedir. Vücuttaki bakteri ve virüslerle savaşır, direnç sağlar. Kalp hastalıklarına karşı riski azaltır. İyi kolesterolü arttırır, kötü kolesterolü ve trigliseritleri azaltır. Damar tıkanıklığına karşı korur. Yüksek tansiyonu düşürücü roldedir. Kan dolaşımını düzenler. Kanseri önleyici besindir. Prostat, bağırsak, mide kanserine yakalanma olasılığını düşürdüğünü göstermektedir. Şekeri dengeler. Sigaranın olumsuz etkilerini gidermeye yardımcı olması da vardır. Saç dökülmesine karşıdır.

 

Peki sarımsak hangi durumlarda zararlıdır?

Eğer yüksek oranda tüketilirse alerji ve bağırsak gazına sebep olur.  Ayrıca karaciğer ve böbreklerde de olumsuz etkileri görülebilir.Yüksek miktarda kullanımı ile karaciğer enzimlerini etkilemesiyle sperm hareketliliğini azalttığı söylenmektedir.Aşırı tüketimi kan basıncının aniden ve çok fazla oranda düşmesine neden olarak yaşlılarda felce kadar yol açabileceği konusunda uyarılmaktadır.Pıhtılaşmaya karşı ilaç kullanan kişiler doktora danışmadan sarımsak tüketmemelidir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git