Sezon modası 'Panço'

Sezon modası ‘Panço’

Sitemiz stil danışmanlarından İlkay Çoruhlu, kış aylarının vazgeçilmezi pançoların nasıl kombinlenebileceği ile ilgili çok önemli bilgiler veriyor.

Bu sonbahar ve kış aylarında mantoların ve ceketlerin üzeri bir örtü gibi örtüldü. Soğuk günlerin ayrılmaz parçası şallar oldu.

Özellikle çalışan kadınların kombinlerinde etekleri uzun ceketlerle görürken, bu klasik ikiliyi uzun yün pançoların tamamladığına şahit oluyoruz.İlk bakışta alışılmışın dışında gelse de aslında biraz salaş biraz etnik bir görünüm sağlayan pançolar oldukça konforlu.

İlk olarak, 19. yüzyılda Kuzey Amerika’da bir Kızılderili kabilesinin ve Şili’deki yerlilerin pançoları kullandıkları biliniyor. 1966 yapımı bir filmde Clint Eastwood’un kovboy kıyafetlerini kahve tonlarda bir pançoyla tamamlaması da hafızalardan silinmeyen görüntülerden.

Havalar fazla soğuk degilken uzun bir elbisenin, klasik bir gömleğin üzerine alınan pançolar; havalar soğuduğunda trençkot, mantoların üzerine alınmaya hazır. Bu yüzden de kışın mantolardan çok pançoları göreceğiz.

Nasıl giyiliyor?

Nasıl giyildiğinin tamamen kullanıcısına ait olması pançoların en güzel tarafı. Podyumlarda omza gelişi güzel atılarak kullanıldığı görülüyor olsa da sokakta farklı yorumlar da var. Örneğin kemerlerle ve kemer vazifesi gören yandan takılan mini çantalarla… Ayakkabılar ise tamamen kişisel. Ayakkabı görünümlü mini botlarla, spor kanvaslarla, sivri burun çizmelerle kullanılıyor. Hamile giyimi için de özellikle kışın ideal bir parça. Birçok hamile eski mantosunun üzerine bir panço alarak kışa devam ediyor. Bu arada bir panço almak zorunda da değilsiniz. Biraz yün alıp kendi pançonuzu örebilirsiniz. Ayrıca sadece kadınlar değil, erkekler de özellikle bordo tonlarda kullandıkları şal yerine pançolarla sokakları arşınlıyor.

Hepinize sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

DİĞER HABERLER

İlkay Çoruhlu

İlkay Çoruhlu

İmaj Koçu ve Stil Danışmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir