Sık tartılmak kilo aldırıyor!

Tartınızla aranız ne durumda? Her gün onunla buluşmadan yapamıyorsanız bir sorun var demektir. Çok sık tartılanlar aslında kilo vermekte zorlananlardır ya da bunu bir takıntı haline getirenlerdir. Takıntılar zararlıdır, kilo verememekte bir sorundur. Bu nedenle sık tartılıyorsanız ve tartı alışkanlığı bir takıntı haline geldiyse bu konuyu tekrar değerlendirmelisiniz. Sitemiz diyetisyenlerinden Azize Tavaslı Tura bu konuda sizleri bilgilendirere tartılmanın bir takıntı haline gelmemesini sağlıyor.

Bu hafta çoğumuzun yakinen tanıdığı kimine dost, kimine düşman olan bir konumuz var.  Kimi zaman çok sıkı dostumuz, ayrılmaz ikilimiz, sırdaş, dert ortağı, uyarıcı, günde birkaç kez sıkılmadan bunalmadan görebileceğimiz.

Kimi zamansa korkulu rüyamız, köşe bucak saklandığımız, görmek istemediğimiz. Tehlike çanlarının habercisi. Yanlış yolda olduğumuzu söyleyip  canımızı sıkan. Yaptığımız yaramazlıkların takipçisi.

Tahminlerinizi duyar gibiyim; evet evet, kiminizin son zamanlarda  yatağınızın altına sakladığı, kiminizin her sabah banyoda “sensiz olmaz” diyerek güne başlayıp, gün boyu ayrılamadığı BASKÜLünüzden söz ediyorum.

Kilo verme süreçlerinin olmazsa olmazı basküller. Eğer bir uzman eşliğinde kilo vermeye başladıysanız daha profosyonel bir şekilde doğru bir ölçümle kilonuzun yağ, kas, su dengesini görmeniz mümkün. Evde kendi başınıza tartıldığınızda farkında olmadan yaptıklarınız kilo vermenizi olumsuz etkileyebilir, hatta kilo vermenizi zorlaştırabilir.

EN SIK YAPILAN YANLIŞLAR

* SIK TARTILMAK  : Sabah- akşam aç , tok  sürekli tartılmak. Açlıkla tokluk arasında kilo farkı olacağı için kilo aldığınızı düşünebilirsiniz.

*YANLIŞ SAATLERDE TARTILMAK : Bir şeyler yiyip, içtikten sonra tartılmak. Tartılmak için en uygun saat, sabah aç karnına ve tuvalete gidip geldikten sonra tartılma.

*YANLIŞ DÖNEMLERDE TARTILMAK: Kadınların adet dönemlerinde hormonal nedenlerle vücut yağ-su dengesi değiştiği için bu dönemde yapılan ölçümler yanlış çıkar. Evde tartıldığınızda  kendinizi kilo almış olarak görürsünüz. Halbuki bu adet döneminizden dolayı kısa süreli bir süreçtir. Ayrıca siz kilo aldığınızı düşünerek stres hormonlarınızı daha fazla çalıştırıp kilo vermenizi zorlaştırabilirsiniz.

*KIYAFETLER: Mümkün olduğunca ince ve aynı kıyafetlerle tartılmaya özen gösterin.

*BASKÜLÜN YERİ: Baskülünüzü koyduğunuz zeminin düz bir zemin olduğundan emin olun.

*BASKÜLÜNÜZ DOĞRU TARTIYOR MU ? Özellikle uzun yıllardır kullandığınız bir baskülün  kalibrasyonu bozulmuş olabilir. Evde çok pratik bir yöntemle doğru tartım yapıp yapmadığını anlayabilirsiniz. Kilosu sabit bir eşyanızı tartın. Evdeki bir sehba, bir biblo, vazo gibi. Kendinizi tartmadan eşyanızı tartın, not edin. Bir hafta sonra tartılacağınızda yine eşyanızı tartın, eğer iki tartım arası farklıysa baskülünüze elveda deme zamanı gelmiş.

DOĞRU TARTILMA : Doğru tarttığından emin olduğunuz  bir baskülle, uygun zeminde,  haftada 1 kez ince kıyafetlerle ve her ölçümde aynı kıyafetle,  sabah aç karnına tuvalete gidip geldikten sonra,   kadınlar için adet dönemlerinin dışında tartım yapılmalı.

DİĞER HABERLER

Azize Tavaslı Tura

Azize Tavaslı Tura

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir