Şişmanlıktan Koruyan Bazı Yöntemler

Şişmanlıktan koruyan yöntemler


Şişmanlıktan korunmanın o kadar çok yolu var ki aslında kilo almak çok zor. Bir çoğumuz yediklerimize dikkat etmemenin yanı sıra kuralları da ezip geçiyoruz. İnternational Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilem İrkin kilo almaktan bizi koruyacak bazı yöntemlerden bahsediyor.

Erkeklere iş hayatına özel beslenme önerileri sunan İrkin, şişmanlamayı önleyen basit değişiklikler yapılabileceğini söylüyor.

Taze ya da kurutulmuşmeyvelerin taşınması kolay olduğu gibi, şeker ihtiyacını da gidermeye yarar.

Ceviz, fındık, bademgibi kuruyemişler, diyet bisküviler çabuk enerji sağlar, kan şekeri düşüklüğünün neden olduğu yorgunluğu azaltır.

Kuru kayısı içerdiği yüksek potasyumile başta kalp kası olmak üzere tümkasların ve sinirlerin iyi çalışmasını sağlar. Yüksek lif içeriği sindirimi rahatlatır, başta bağırsak kanseri olmak üzere kanserden koruyucu rol oynar.

Ara öğün olarak süt ya da yoğurt grubunu tercih etmek, içeriğindeki laktozdan dolayı gaz sıkıntısı yaratabilmekte, bu da çalışma esnasında performansın düşmesine neden olabilmektedir. Bu gruptan bir gıda tercih edilecekse hazmı kolaylaştıran, bağışıklık mekanizmasını güçlendiren probiyotik yoğurtlar iyi bir ara öğün alternatifi olabilir. Beslenme Uzmanı Dilem İrkin, 3 adet kuru kayısının 50 kalori, 2 adet kuru incirin 100 kalori, 1 orta boy ithal muzun 100 kalori ve 2 adet cevizin de 45 kalori olduğunu hatırlatarak, tüketilen miktarlara dikkat edilmesini önerdi.

İncir içeriğinde yüksek oranda bulunan B1, B2 vitaminleri, fosfor, potasyum gibi minerallerle hücrelerin yenilenmesini sağlayan bir besin. Meyve grubu içindeki yüksek oranda kalsiyum içeriği ile kemik sağlığı içinde önemli bir rolü var. Yine her kuru meyvede olduğu gibi yüksek oranda lif ile kötü kolesterolün düşürülmesinde katksı bulunuyor.

Ara öğün olarak seçebileceğimiz diğer bir besin olan ceviz ise içindeki yüksek doymamış yağ asiti içeriği ile kalp sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Özellikle gün içindeki yorgunluktan uzaklaşmak için vücuda zindelik katan ceviz iyi bir tercih olacaktır.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir