Son çare 'Diyetisyen'

Son çare ‘Diyetisyen’


Sitemiz diyetisyenlerinden Azize Tavaslı Tura, ilk yazısı ‘Son çare diyetisyen’ ile zayıflamak isteyenlerin yapmaları gerekenleri açıklıyor.

Danışanlarımla ilk geldiklerinde mutlaka sohbet ederiz. Neden diyet yapmak istiyor, daha önce yaptı mı, yaptıysa nerden aldı, kim verdi ? gibi sorular yöneltirim. Son zamanlarda aldığım ilginç bir cevap var. “İnanın gazetelerden, internetten ne diyetler denedim, ne kitaplar okudum hiç biri çare etmedi son çare size geldim.”  Gülsem mi ağlasam mı bilemediğim bir durum bu benim için. Gözümüzde bir sorun olduğunda göz doktoruna gitmeyip evde kendi kendimize iyileştirmeye çalışmayız sanırım. Peki  beslenme ile ilgili bir sorun olunca neden böyle yaparız ?

Farkında olalım ya da olmayalım yazılı ve görsel medyada  yayınlanan “mucizevi” diyetlere kayıtsız kalmak gerçekten zor. Her sene bahar döneminde “kilo vermeliyim” diye karar verip, o diyet programı senin bu diyet programı benim uygulayanlardansanız, her sene bu kısır döngüyü yaşamanız kaçınılmaz.

Öncelikle bir konuda anlaşalım, siz bir tanesiniz. Sizden bu dünya üzerinde bir tane daha  yok. İkiziniz bile olsa, fiziksel olarak benzer özelliklere sahip olsanız da, duygu durumunuz, olaylar karşısında vermiş olduğunuz tepkiler ayrı olabilir. Sizinle aynı boyda, aynı kiloda, aynı yaşta,  aynı saç rengine sahip hemcinsinize yazılmış diyet programını yaparak za- yıf- la- ya- maz-sı-nız. Ha belki zayıflarsınız ama verilen kiloları geri alma garantisiyle.

O zaman ne yapmalı ?

Yaşam tarzınıza uygun bir beslenme programı için mutlaka bir diyetisyenle görüşmelisiniz. Yeme davranışı bozukluğunuz varsa buna neden olan etmenler bulunup, sebepler ortadan kaldırılmaya çalışılmalı.

DİĞER HABERLER

Azize Tavaslı Tura

Azize Tavaslı Tura

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir