Sonbaharda Kilo

Sonbahar kilo aldırıyor

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, mevsimsel durumlarda ve depresyonda genelde daha fazla yemek yeme isteği olduğunu ve bu yüzden kilo alındığını söyledi.

AA muhabirine yaptığı açıklamaya göre, eski çağ insanlarının genelde hayatlarının büyük dışarda geçirdiklerini ele alırsak bugün tam tersine kapalı, havalandırmasız, aydınlatması yapay ortamlarda yaşandığımızı, zöellikle kış mevsiminde günlerin daha kısa olmasıyla güneşi neredeyse 1-2 saat görerek geçtiğini söyleyen Faruk Yorulmaz:”Güneş insanlar üzerinde fiziksel ve ruhsal açıdan olumlu etkilere sahiptir. Kendine güven, iyimserlik, sosyal ilişki kurmada kolaylık ve mutluluk duyguları verir.

Kış aylarında hayvanlarda kış uykusu ihtiyacı doğuran yalnız kalma, uyku hali gibi belirtiler, aslında normal olarak hepimizde bir parça duygusal sakinlik, daha fazla uyku ihtiyacı, karamsarlık biçiminde görülebilmektedir. Bu durum aynı zamanda kişilerin bulaşıcı hastalıklara olan direncini de zayıflatarak, daha sık ve daha ağır hastalanmalarına neden olmaktadır.”  diye konuştu.

Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, genel olarak 18 ve 30 yaş arasında daha sık görülen sorunun toplumdaki neredeyse her 100 kişiden 5 veya 10’unda görüldüğünü açıkladı.

Mevsimsel depresyon mutsuzluk, karamsarlık, ümitsizlik, isteksizlik, uyku bozukluğu, çabuk yorulma, sinirlilik, işe ya da derse yoğunlaşmada sorun teşkil ediyor. Verimlilik, sosyal iletişim, daha önce zevk aldığı işleri yapmaktan keyif alamama gibi sorunlar boy gösteriyor. Bu sebeplerden dolayı da çoğunlukla yemek yeme isteği duyulduğu için kişinin kilo aldığını düşünülüyor.

Buna çözüm olarak düzenli şekilde her gün aynı saatte yatıp ve aynı saatte kalkmaya çalışmalısınız. Düzenli uyku hem dinlendirecek hem de daha iyimser olmanızı sağlayacaktır. Bu durumun geçici olduğunu da sakın aklınızdan çıkartmayın çünkü her depresyon kaynağı kişinin kendi beyin gücüdür.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir