Sonbaharda hasta olmayın!

Sonbaharda hasta olmayın!


Sitemiz diyetisyenlerinden Müge Başer, bu sonbahar hasta olmamak için yenmesi gereken gıdaları ayrıntılı bir şekilde ele alıyor. Siz de hasta olmamak için bu besinleri sofranızdan eksik etmeyin.

Soğuyan havalarla ile de birlikte artan hastalıklardan, salgınlardan ve gün içerisindeki rutinden – tüketilen yiyecek ve/veya içecekler, yaşanılan stres, mutluluk, yorgunluk gibi- kaynaklı sık rastlanılan sağlık sorunlarına her zaman el altında bulunabilir bazı yiyeceklerin önemli etkileri bulunabilmekte. Başlıca örnekleri;

SARIMSAK

Sarımsak 1200’den fazla farmakolojik araştırmaya konu olmuş bir bitkidir. Bu araştırmaların çoğu sarımsağın kardiyovasküler hastalıklarda, kanserlerde çeşitli antibakteriyel ve antioksidan özelliklerine dikkat çekmektedir. Sarımsağın medikal bir bitki olduğu tartışılırken içeriğinde birçok yararlı kimyasal bileşikler içermekte olduğu da vurgulanmaktadır. Bunların en önemlisi olan allisinin sarımsağın faydalarından sorumlu olduğu düşünülmekte. Günde bir veya iki diş çiğ sarımsak etkilerinden yararlanabilmeniz için yeterli.

PROBİYOTİK

Nedir bu probiyotik derseniz, aslında sadece yoğurt içerisinde bulunan faydalı bakteri olmasından çok daha etkileri fazla olan bir bağışıklık güçlendirici. Yoğurtta, kefirde, özellikle turşu gibi salamura gıdalarda bulunur. Barsaklarda hastalıklara neden olan zararlı bakterileri yok ederek, kendi gibi yararlı mikroorganizmaları yerleşmesini sağlar. Beslenmenizde en kolay alma yolu her gün bir bardak 1 kefir ve/veya yoğurt olacaktır.

PAPATYA

Elma benzeri aroması ve hoş tadı ile papatya yudumlanarak keyifle içilebilecek çaylardan bir tanesidir. Geceleri 1 kupa papatya çayının bütün günün stresini alıp götürmesi ve güzel bir uyku için yeterli olduğuna dair pek çok görüş bulunmakta. Papatyanın yararları sadece bunlarla sınırlı değil. Araştırıcılar 1 avuç papatyanın göz veya cilt enfeksiyonlarına neden olabilecek bazı bakteri ve mantarları öldürebileceğine dikkat çekmişler.

ZENCEFİL

Mideniz bozuldu, kusma ve bulantı şikayetleriniz varsa ise zencefil bu konuda yardımcı olabilir. Zencefil sindirim rahatsızlıklarının tedavisi ile ünlü olsa da aynı zamanda migren ağrılarının hafifletilmesinde, artrit ağrılarının azaltılmasında, kan pıhtılaşmasının önlenmesinde, kolesterol düşürülmesinde ve anti-spazmatik görünümü ile de menstrüel krampların uzaklaştırılmasında etkilidir. Zencefilin çayını içebilirsiniz, şekerlerini emebilir yahut yemeklerinize kökünü veya tozunu ekleyebilirsiniz.

BAL

Bal, B vitamini ve birtakım mineraller içermektedir. Araştırıcılar tarafından dikkat çekilen etkisi özellikle ıhlamur, papatya gibi yatıştırıcı özellikte olan çayların içerisine eklendiğinde boğaz ağrılarını yatıştırıcı olması. Bunun yanında doğal bir laksatif etkisi olduğu söylenebilir. Sabahları aç karnına 1 bardak ılık suyun içerisine sıkılmış limon suyu ve 1 tatlı kaşığı bal ile kronik kabızlık sorununun çözümüne katkıda bulunabilinir. Bunun yanında ülser hastalığı olan kişilerde midedeki ülser yaralarının ağrılarının da hafifletilmesinde yardımcı olabilir. Bunların yanında iyi antrenman yapan kişilerde kaslarının yenilenmesinde ve gerekli enerjinin sağlanmasında gün içerisinde 1 çorba kaşığı kadar bal etkili olabilir. Balın diğer bir dikkat çekilmesi gereken özelliği ise 1 yaşın altındaki bebeklerde kullanılmaması gerektiğidir. Üretimi sırasında clostridium botulinum denilen bakterilerin kalıntılarının olma riskinden ötürü botulinizme neden olabileceğinden önerilmemektedir.

NANE

Nane sindirim problemleri ile barsak krampları yaşayan kişilerin vazgeçemedikleri şifalı bitkilerden biri. İçeriğindeki bazı yağ asitlerinden dolayı gaz, bulantı gibi çeşitli sağlık sorunlarında nane önerilebilir. Sindirime yardımcı olmak ve çeşitli sindirim ve barsak problemlerini önlemek için günde 1 veya 2 kupa taze nane yapraklarından yapılmış çayını içebilirsiniz. Tabi bunun yanı sıra yemeklerinizi ve salatalarınızı lezzetlendirme de, hatta tatlı veya içecekleriniz servis ederken dahi taze nane yapraklarının görüntüsünden ve hoş kokusundan yararlanabilirsiniz.

DİĞER HABERLER

Müge Başer

Müge Başer

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir