Sporcu beslenmesi nasıl olmalı?

Sporcu beslenmesi nasıl olmalı?

Sitemiz diyetisyenlerinden Nesrin Eriş, profesyonel olarak sporla ilgilenenlerin nasıl beslenmesi gerektiği konusunda ayrıntılı bilgi veriyor.

Sporu bir meslek edinmiş bu işe mesai ayıran ve bundan bir kazanç elde eden kişilere sporcu denilmektedir. Burada sağlıklı yaşamak, formunu korumak veya bir hobi olarak yapan kişilere de egzersiz yapan kişi denir. Bu ayrımı bilmek önemlidir.

Profesyonel olarak spor yapan sporcuların beslenmesi önemli bir konu ve ayrı bir beslenme alanıdır.

Sporcunun dengeli, yeterli ve branşına göre doğru beslenmesi zaferi garantilemez ama birçok konuda dengesiz beslenen diğer rakiplerine göre avantaj sağlar.Bunlar:

Antrenman performansı yükselir.

Konsantrasyon ve motivasyonu artar.

Hastalıklara yakalanma ve sakatlanma riski azalır.

İyileşme süresi kısalır.

İdeal vücut ağırlığını korur ve yağ oranını dengeler.

Büyüme ve gelişme beklenen düzeyde ilerler.

Sporcu beslenmesi nasıl belirlenir?

Sporcunun beslenme programını hazırlamadan önce yaş, cinsiyet, spor branşı ve fizyolojik bulguları ,medikal öyküsü eşliğinde sporcunun enerji ve besin öğesi ihtiyaçları saptanır.

Genel olarak sporcuların karbonhidrattan zengin diyetle beslenmesi önerilirken, protein, vitamin ve mineralleri yeterli tüketmesi, yağdan sağlanan enerjinin spor yapmayan bireylerden biraz düşük olması önerilmektedir. Ayrıca sporcuların tükettikleri sıvı miktarı da fazla olmalıdır.

Sporcuların enerji gereksinimi günlük 2000 kkal. ile 5000 kkal. arasında değişmekte olup, çok yoğun antrenman yapan ve genellikle yarışlara hazırlanan dayanıklılık sporcularında (günde 4-5 saat antrenman yapan) daha yüksek düzeylere de çıkmaktadır.

Sporcu beslenmesinde karbonhidratlar diyette en çok bulunması gereken temel enerji kaynağımızdır.

Sporcular diyetlerinde ekmek, pirinç, makarna, sebze, tahıl ürünleri, kurubaklagilleri beslenmelerinde bolca yer vermelidirler. Bu besinler sporcunun enerji ihtiyacını karşılar. Çay şekeri, marmelat ,baklavalar, şerbetli tatlılar, bal, pekmez, reçel vs. gibi basit karbonhidratları kana hızla karışan çabuk acıktıran besinleri daha az tercih etmelidirler. Karbonhidratlı beslenme ile vücut glikojen depoları dolar ve dolayısıyla performans artıracaktır.

 

DİĞER HABERLER

Nesrin Eriş

Nesrin Eriş

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir