Spordan Önce Doğru Beslenme

Spordan önce doğru beslenme

Zayıflama planı kuranların aklına ilk gelen şey spor salonuna yazılmak oluyor. Nedeni çok açık çünkü kimse yediklerinden vazgeçemiyor ancak bu işleyiş yanlış. Spordan önce beslenme şeklinizi değiştirmeniz gerekiyor.

Doğru beslenme olmadan yapılan spor performans düşüklüğüne neden oluyor. Zayıflamak isteyenlerde ise istedikleri kiloyu verememelerine neden oluyor. Düzgün beslenerek bile kilo vermeniz mümkün ancak sağlıklı biri olmak istiyorum diyorsanız spor ve düzgün beslenme aynı anda yapılması en ideali.

Düzenli spor yapmanıza rağmen istediğiniz kiloya ulaşamıyor musunuz? Spor yaptıktan sonra kendinizi halsiz mi hissediyorsunuz? Bu sorulara yanıtınız ‘evet’ ise beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirmenizde fayda var.

Diyetisyen Aysu Aydın, doğru beslenmeyen sporcularda performans düşüklüğü olduğunu, zayıflamaya çalışan sporcularda ise istenilen kilonun elde edilemediğini söyledi. Egzersiz ve spor yapanlar için ideal beslenmenin bir yaşam biçimi ve alışkanlığı olması gerektiğini belirten Aydın, spor yapanlar için temel beslenme önerilerinde bulundu.

”Egzersiz ve spor yapanlar için ideal beslenme bir yaşam biçimi ve alışkanlığı olmalıdır” diyen Aydın, sporcuların, performanslarını artırmak için zamanlarının büyük bölümünü antrenman yaparak geçirdiklerini, ancak beslenmelerine dikkat etmezlerse bu çabalarının boşa çıkabileceğini söyledi.

PERFORMANISINIZI ARTIRABİLİRSİNİZ
Beslenmesine dikkat eden kişinin; performansının yükseleceğini, yaptığı antrenmanın etkinliğinin maksimum düzeyde ve yüksek konsantrasyon ile dikkate sahip olacağını da ifade eden Aydın, günde 3 ana, 2-3 ara öğün olacak şekilde beslenmenin performansı olumlu yönde etkileyeceğini, her öğünde karbonhidrattan zengin tahıl ürünleri, yağsız kek ve kurabiyeler, ekmek, pilav, makarna, meyve ve patatesin yer alması gerektiğini anlattı. Egzersiz sonrası kaslarda azalan karbonhidrat depolarının yenilenmesinin hızlı bir şekilde gerçekleştiğine de dikkati çeken Aydın, şöyle devam etti:

”Egzersiz sonrası ilk 2 saat içinde kadınlar en az 50 gram, erkekler de 70 gram karbonhidrat içeren yiyecek ve içecek tüketmelidirler. Bunlar; 2 ince dilim ekmek, 2 galeta, 7 etimek, 5-6 adet bisküvi, 1 gofret, 1 kâse tahıl gevreği ve 1 bardak süt, 1 kutu meyve suyu, 2-3 adet muz, 2 büyük boy haşlanmış patates, 1 büyük kutu sporcu içeceği, 2 su bardağı kadar patlamış mısır.”

SIVI KAYBINA DİKKAT
Hızlı kilo vermekten kaçınılması gerektiğini de belirten Aydın, haftada en fazla 1 kilogram olacak şekilde kilo vermeye özen gösterilmesini önerdi. Egzersiz sırasında sıvı tüketiminin önemli olduğuna da işaret eden Aydın, egzersiz ile oluşan su kaybına bağlı olarak gelişen sıvı kaybı sonucu performansın azaldığını, günde 10-15 bardak su içilmesi gerektiğini de kaydetti.

Sporcuların genel olarak karbonhidrattan zengin besinlerle beslenmeleri, günlük aldıkları protein ve vitamin-mineral alımlarının yeterli ve tükettikleri sıvı miktarının da daha fazla olması gerektiğini ifade eden Aydın, yanlış beslenmenin performansı düşürdüğünü de belirtti. Aydın, kilo vermek isteyen sporculara günlük enerji alımını yüzde 10-20 oranında azaltmaları önerisinde de bulundu.

ntvmsnbc

 

 

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir