Stres savar besinlerle rahatlayın

 

Hayatımızda stres her an karşımıza çıkabiliyor ama besinlerle strese karşı çıkmak mümkün. Sitemiz diyetisyenlerinden Müge Başer “stres savar besinler” yazısıyla sizlere harika önerilerde bulunuyor.

Günlük hayatta işle ilgili sorunlar, ailevi tartışmalar, maddi yükümlülükler, yapmak istenilenlere asla yeterince zaman ayıramama gibi faktörler her an karşılaşılan stres kaynaklarıdır. Sürekli bir stres altında olan kişiler genel yorgunluktan soğuk algınlığına, yüksek kan basıncından şeker hastalığı, kolesterol yüksekliğine kadar birçok hastalık ile daha sık karşılaşabiliyor. Stresi yönetmede birçok tedavi yöntemleri olmasına rağmen farklı bir yol da stres ile savaşan yiyeceklerin beslenmenizde yer almalıdır. Bu yiyeceklerin içeriğindeki C vitamini, B grubu vitaminleri, çinko, magnezyum, potasyum gibi mineraller ve omega-3 yağ asitleri stres ile baş etmede etkili besin ögelerinden başlıcaları. Bunların bazıları vücutta bir beyin kimyasalı olan ve mutluluk hormonu olarak bilinen serotoninin salgılanmasını harekete geçirirken, bazıları ise stres hormonları adrenalin ve kortizol seviyelerini azaltabilir.

 

TURUNÇGİLLER: Portakal, mandalina, greyfut, limonda bulunan C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirerek stres hormonlarının etkilerini yavaşlatır. Stresli dönemlerde vücuttan C vitaminin atımının artmasının yanında yapılan birkaç çalışmada da C vitaminini günlük alması gereken düzeylerde alan kişilerde kortizol seviyelerinin daha çabuk bir şeklide normale döndüğü gözlenmiş.

 

KOMPLEKS KARBONHİDRATLAR: Bütün karbonhidratlar bilinir ki serotonin salgılaması için beyni uyarır. Önemli olan ise doğru karbonhidrat seçimidir. Tam buğday, çavdar, yulaflı, çok tahıllı, kepekli gibi esmer ekmek çeşitleri, bulgur, kepekli makarna, sade kahvaltılık gevrekler veya yulaf, buğday ezmesi kan şekerini yavaş yükseltip yavaş düşüren besinlerdir. Yani sağlıklı karbonhidrat kaynaklarıdır. Aynı zamanda da B grubu vitamin deposudurlar.

 

SÜT: Riboflavin gibi B grubu vitaminlerinden zengin olması ile gece yatmadan önce 1 bardak sıcak/ılık süt serotonin salgılanması arttırır ve rahat bir uykuya yardımcı olur. İçeriğindeki kalsiyum stresle birlikte kasılan kasların gevşemesine yardımcı olabilir. Gece uyumadan önce daha az kalori ve daha az doymuş yağ almak isterseniz az yağlı olanları veya yağsız olanları tercih edebilirsiniz.

 

POTASYUM DEPOSU BESİNLER: Stresle artan kan basıncını azaltmanın önemli bir yolu da beslenmede potasyum alımını arttırmaktır. Avokado, muz, patates gibi besinleri iyi potasyum kaynaklarıdır.

 

KOYU YEŞİL YAPRAKLILAR: Ispanak, roka, tere, pazı, maydanoz gibi sebzelerde bulunan magnezyum kortizol seviyelerinin düzenler ve vücut baskı altında iken stresin atılmasına yardımcı olur. Yapılan birkaç çalışma baş ağrısı ve genel yorgunluk çeken kişilerin çoğunluğunda düşük magnezyum seviyeleri saptanmış. Yeşil yapraklı sebzeleri yemek istemeyenler için kurufasulye, nohut, mercimek gibi kurubaklagiller de magnezyum için alternatif oluşturabilir.

 

CEVİZ, BADEM, FINDIK: Bu besinler bağışıklık sistemini destekleyici önemli bir antioksidan olan E vitamini, çinko ve stres süresince toparlanmayı hızlandıran B grubu vitaminleri içermekte. Etkilerinden faydalanabilmek için her gün 10-15 adet kavrulamamış fındık/ badem veya 2-3 bütün ceviz içi yenilebilir.

 

YAĞLI BALIKLAR: Somon, uskumru, sardalye, ton balığı gibi yağlı balıklarda bulunan omega-3 yağ asitleri stres hormonlarının salınımını engelleyebilir. Düzenli olarak haftada en az 2 kez 200 g’lık yağlı balıklardan yemeye çalışın.

 

 

DİĞER HABERLER

Müge Başer

Müge Başer

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir