Su İçsem Yarıyor Diyenlere

Su içsem yarıyor diyenlere

Ne yesem yarıyor hatta su içsem kilo alıyorum diyorsanız kesinlikle yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu bilin. Çünkü düzgün beslenme, spor yada egzersiz gibi alışkanlıklarınızın olmasına rağmen kilo veremiyor yada kilo alıyorsanız insülin direnciniz yüksek olabilir.

Su içsem yarıyor diyenlerin dikkat etmesi gereken önemli konulardan biri insülin. İnsülin direnci; ‘insülinin şekeri kontrol etme, kandaki şeker düzeyini ayarlama görevini yapma kapasitesinin önündeki engel’ olarak tanımlanıyor. Direnç oluştuğunda şekeri kontrol etmede insülin yeterli gelmediğinden vücut daha fazla insülin salgılıyor. İnsülinin ikinci görevi ise yağ depolamak. Şekeri kontrol altına alabilmek için gereğinden fazla salgılanan insülin, vücuda yağ depolama emri verdiğinden kilo alımına, yani vücutta yağ birikimine neden oluyor.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Demircioğlu insülin direncinin kilonun yanı sıra daha bir çok hastalığa neden olduğunu belirtiyor. İnsülin direnci belirtilerini; ağır bir yemek sonrası ve şekerli bir gıda yedikten sonra gereğinden fazla bir ağırlık hissi, uyku hali oluşması, yemekten sonra şekerin kontrolsüz olarak düşmeye başlamasıyla el titremesi, terleme, mide kazınması şikayetleri, kilo almanın kontrol edilememesi ve iştah artışı şeklinde sıralamak mümkün.

Kan testi yapılarak direnç seviyesi ölçülebilir. Direncin yüksek olduğu kişiler için öncelikle doğru diyet ve egzersiz planlaması yapılmalıdır. Buna rağmen düzelme görülmezse 2-3 ay ya da en fazla 6 aylık tedavilerle insülin seviyesi normale döndürülebilir. İnsülin direnci seviyesi normale döndüğünde de kilo vermenin önündeki engel kalkar. Hastaların iştahları anında kesilir ve hızla kilo verebilirler. Buna ek olarak da kalp hastalığı riski azalır, kanser tiplerine yatkınlık ortadan kalkar ve şeker hastalığı da önlenebilir.”

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir