Susatmayan sağlıklı içecekler

Susatmayan sağlıklı içecekler


Kavurucu sıcaklar ve uzun yaz günlerinde sağlığımızı korumak çok zor. Tek çözümü de sağlıklı beslenme. Özellikle sıvı tüketimi önemli, artan sıcaklıklarda sıvı tüketimi çok önemli. Bir Ramazan ayının devreye girmesiyle iş iyice ciddileşiyor. İftardan sahura kadar hangi içecekleri içmeniz gerektiğini  Ender Saraç anlatıyor.


Uzmanlara göre yaz sıcaklarında özellikle oruç tutanlar daha dikkatli olmalı. Ender Saraç, “Ne yediğimizden çok bu ramazan ne içtiğimiz daha önemli. Özellikle şekerli ve asitli meşrubatları, ve çok fazla yağlı süt ürünlerini içecek olarak tercih etmeyelim. Onlar daha da susatabilirler.  Onun yerine taze sıkılmış posalı meyve sularını, özellikle 2 şişe, cam şişede maden suyunu, tabii ki bizzat suyun kendisini, az yağlı ayran ve az yağlı süt ürünlerini ve rahatlatıcı şerbetleri, eski osmanlı usülü şerbetlere dönebiliriz. ” diyor.

Ender Saraç’tan birkaç öneri:

Uzak durun!

– Şekerli ve asitli meşrubatlar
– Yağlı süt
– Yağlı ayran

Sıklıklar tüketin!

– Taze sıkılmış meyve suyu
– Maden suyu
– Az yağlı ayran
– Az yağlı süt
– Hafif şerbetler

”Demirhindi şerbeti”

– Demirhindi
– Hurma şurubu
– Limon
– Taze nane

”Buzlu çay

– 2 litre su
– Siyah ve yeşil çay
– Yasemin çayı
– 1 limon suyu
– 1 çay bardağı hurma şurubu

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir