Susuzluk Beyni Kurutuyor!

Susuzluk beyni kurutuyor!


Vücuttaki su eksikliğinden en çok etkilenen organların başında beynimizin bulunduğunu biliyor muydunuz? Prof. Dr. M. Zeki Karagülle, beyindeki su dolaşımının bozulmasının, beyin sulanması ya da beyin kurumasına yol açtığını belirtiyor.


“Vücudumuzdaki su dolaşımı, özellikle beyin ve böbrekler için çok önemli. 24 saat içinde beyinden geçen su miktarı 1.4 litre, böbreklerden geçen ise 2 litre gibi oldukça büyük bir miktar. Beynimizin, su eksikliğinden en çabuk zarar gören organlarımızdan biri olmasının nedeni de bu” diyen Karagülle, su tüketimiyle ilgili şu bilgileri veriyor: “Bir erkek günde ortalama 2.9 litre, bir kadın ise 2.2 litre kadar sıvı almalıdır. Bu en başta içme suyundan karşılanır. Ayrıca, kafeinsiz, alkolsüz içeceklerden ve çorba gibi sulu ve diğer katı besinlerden de bir miktar su alınır.

Bir miktar su da yaş, karbonhidrat ve protein metabolizmasına bağlı süreçlerde vücutta oluşur.” Günlük içilmesi gereken suyun doğal mineralli su olarak alınmasının birçok avantaj sağladığını söyleyen Karagülle, bu faydaları şöyle özetliyor: “Öncelikle, sağlıklı bir su’, metabolizmanın sağlığını garantiye alır ayrıca, günlük alınması gereken minerallerin bir kısmı karşılanmış olur. Daha da ötesinde, kişide var olan bazı fonksiyonel rahatsızlıklar (mide yftrîması, böbrek taşı oluşumuna eğilim gibi) üzerinde yararlı etki elde edilir. Günde en az iki şişe doğal mineralli ve pH değeri yüksek suyun içilmesini öneriyoruz.”Haberin tamamı Formsante Aralık sayısında.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir