Tok tutan süper besinler

Tok tutan süper besinler


Sitemiz diyetisyenlerinden Müge Başer, insanı tok tutan besinleri detaylı bir şekilde yazdı. Eğer sizde beslenme konusunda zorluk yaşıyor ve öneri arıyorsanız bu yazı tam size göre.

 

Yağ eriten, zayıflatan, kilo verdiren mucize yiyeceklerden bahsetmiyorum. Bu besinler sizi tok tutarak kilo vermenizde veya kilonuzu korumanızda hatta metabolizmanızın daha hızlı kalori yakması için yardım oluyorlar:

YOĞURT: Protein içeriği ile tok tutarken aynı zamanda kalsiyum olması da kaslarınızı güçlendirir. Yapılan çalışmalar günde özellikle az yağlı yoğurt tüketmenin yağ kaybını olumlu etkilediğini gösteriyor.
KURUFASULYE: Bitkisel protein içeriği sadece mucizevi özelliği değil. Özel lifli yapısı ile de yemeklerde yenilen karbonhidratın emilimini azalttığından da tok tutuculuğu yüksektir. Gaz yapmaması için mutlaka kimyon ekleyerek tüketmelisiniz.
ÇORBA:Yemeklerde açlığı bastırabilmenin en pratik yolu başlangıç olarak çorba seçmek. Hem sıvı olması aynı zamanda da sıcak yeniyor olması mide doyuruculuğunu arttırmasında etkilidir. İçeriğinin yoğunluğu kimi zaman kalorisini yükseltebileceğinde özellikle sebze içerikli olanlarını tercih etmek daha faydalı olur.
YEŞİLÇAY: Çok güçlü bir antioksidan olmasının yanı sıra içeriğindeki kateşinler ile özellikle bel çevresi yağlanmasını azalttığına dair çalışmalar var. Günde 2 fincan yeşil çay ile kilo vermeyi kolaylaştırabilirsiniz.
SU: Sadece mide hacmini doldurma aynı zamanda da dolaşımı hızlandırarak vücuttan toksin maddeler ile yağ atımını de hızlandırır.
SOMON: Yağı yenilmesi en gerekli besinlerden biridir. Yağlı olması midenin boşalma hızını geciktirir. Ayrıca yağının diğer özelliği Omega-3 içerikli olması. Omega-3 sadece hafızayı güçlendirip, kalbi korumaz aynı zamanda da eklemleri güçlendirerek vücudun verimliliğini arttırır.

SALATA: Kendisi büyük kalorisi küçük bir yemek daha. İstediğiniz çeşitte, mevsimine uygun hazırlayacağınız sebze ve yeşillikler hacmi ve lif içeriği ile hem tok tutar hem de barsak çalışmasını hızlandırır. Küçük miktarda zeytinyağı ile besleyiciliğini, limon ve sirke ile de lezzetini arttıracağınız sağlıklı bir yemek partneridir.

DİĞER HABERLER

Müge Başer

Müge Başer

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir