türkiye şişmanlıyor

Türkiye şişmanlıyor!

13 yılda bir yapılan bir sağlık araştırmaya göre Türkiye de yaşayan  erkekler 7, kadınlar ise 6 kilo aldı. Boy olarak ise  genel ortalama sadece 1 santimetre uzadı. Bu tablo karşısında Sağlık Bakanlığı harekete geçti ve obezite sorununa yeni çözümler aramaya başladı.

Türkiye diyabet, hipertansiyon, obezite ve endokrinolojim hastalıklar prevelans çalışmasının ilki 1997 yılında yapılmıştı. İkincisi ise bu sene yapıldı ve Türkiye de yaşayan erkeğin son yapılan araştırmadan sonra 7, kadınların ise 6 kilo aldığı ortaya çıktı. Harekete geçen Sağlık Bakanlığı obezite ile mücadele programını hızlandırmayı planlıyor.

6 ay içinde hayata geçirilmesi planlanan kararlar arasında en dikkat çekeni okullara getirilen sıkı önlemler oldu. Okul kantinlerin de satılan yiyeceklerin dana sıkı denetlenmesi, yemek menülerinin daha sağlıklı hazırlanması, beslenmenin yanı sıra egzersize de önem verilmesi gibi çok sayıda uygulamaya gidilecek gibi gözüküyor.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir