Tuz hakkında merak edilenler


Tuz içeriğindeki sodyum ve klor elementleri ile vücudun asit-baz ve elektrolit dengesini sağlar. Yiyecekleri tat-lezzet bakımından zenginleştirir. İyotlu tuzlar günlük iyot gereksinmesinin karşılanmasına yardımcı olur. Tansiyonu düşük olan kişilerin tuzlu yiyecekler tüketmeleri tansiyon düzeylerinin düzenlenmesini sağlar. Tuz aynı zamanda bazı yiyeceklerde antiseptik özelliği ile mikroorganizmalara karşı koruyucudur.

Fazla tuz alımının vücutta ne gibi etkileri vardır?

1 g sofra tuzu, 400mg sodyum içermektedir. Dolayısıyla fazla tuz tüketimi kan basıncının artmasına yol açarak, hipertansiyon, koroner kalp hastalığı, konjektif kalp yetmezliği gibi hastalıkların oluşma riskini arttırır. Bunun yanında fazla tuz alımı ile onkotik basınç değerinin değişmesine, vücutta su tutulumuna (ödem), elektrolit dengesizliklerine neden olur. Bunun sonucunda böbrek hastalıkları gibi komplikasyonlar görülebilir. Ayrıca fazla tuz alımı kemikten kalsiyum kaybı ile idrarla fazla kalsiyum kaybına neden olabilir.

Genç ve sağlıklı bir vücuda sahipken, tuz alımı hakkında endişe duymak gerekir mi?

Sağlıklı bireylerde günlük tuz alımı 6 g’ı geçmemelidir. Sağlıklı bireylerde de az tuz alımı yararlı olabilir. Genetik yatkınlığı olan veya sodyuma duyarlı kişilerde hipertansiyon, çeşitli kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları gibi hastalıkların oluşma riskini arttırabilir.

Kilo vermeye çalışırken tuz almak bir sorun yaratır mı?

Tuz vücutta su tutulumuna neden olarak, kilo vermeye çalışan kişilerin ağırlık kaybını maskeler ve şişkinlik yaratır.

Yüksek tansiyon ya da aşırı kilo ile tuz alımı arasında bir bağlantı var mı?

Fazla tuz tüketiminin direk kalp basıncını arttırdığı bilinir. Fakat bazı hipertansiyon hastaları sodyuma duyarlı olmadıkları, tuz kısıtlı diyet tedavilerinin yerine ilaç tedavisi önerilmektedir.

Aşırı kilo alımında tuzun etkisi olmayıp, vücutta ödemin olmasına neden olduğu için tartı fazlalığı gibi istenmeyen etkileri olabilir.

Tuzu sadece saf haliyle mi alıyoruz, başka nereden geliyor? İşlenmiş gıdalardan gelen tuzun ne gibi bir zararı var?

Özellikle hazır besinler başta olmak üzere birçok besin tuz kaynağıdır. (salamuralar, konserveler, bazı peynirler, zeytinler, turşular, füme etler, salam, sosis gibi şarküteriler.)

İşlenmiş besinlerdeki tuz kaynakları başlıca koruyucu maddelerden oluşmaktadır. (sodyum sitrat, sodyum nitrat gibi.) Dolayısıyla fazla işlenmiş besin tüketimi ile gereksinmeden fazla sodyum alınmış olur.

Fazla sodyum vücutta kalıyor mu? Atmak için ne yapılması gerek?

Sodyum vücutta depolanmaz, idrar ve ter yoluyla vücuttan fazlası atılır.

DİĞER HABERLER

Müge Başer

Müge Başer

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir