Vakti olmayanlara diyet önerileri

Vakti olmayanlara diyet önerileri


Vaktim yok, gün içerisinde çok yoğun oluyorum gibi bahanelerin arkasına saklanmayın, diyetten kaçış yok. Sitemiz diyetisyenlerinden Nebahat Keskin, çok yoğun bir tempo içinde olanlar için diyet önerileri veriyor.

Çok yoğun bir ajandam var! Gün nasıl bitiyor?, anlamıyorum… Ana öğünleri hallettim de bir de ara öğün mü yapacağım? Bu stres ortamında mutlu eden bir şeyler yemek, onu da yapmayıp nasıl mutlu olacağım? vb. nedenlerle diyetin de devamını getiremeyiz aslında. Anlık mutlu olup genel olarak hep şikâyetleriniz vücudumuzdan, sağlığımızdan, enerjimizden… Bir türlü de rayına oturtamayız, bir düzene girmek mahpus hissettirir biraz da. Bu ikilikten sıkılıp diyetinizi düzene sokmak istiyorsanız bu yazıdaki önerilere dikkat kesilin derim.

Aslında diyet işi plan, program ve strateji işi… Önceden aldığımız birkaç önlem ile diyeti hem sürdürebilir hale getirebilir hem de sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirebiliriz. Ne yapmak mı lazım?

  • Plan, programın hayatı kolaylaştırıcı yanını biliriz. Diyeti de bir eylem olarak görürsek, plansız yürürsek eğer daha çok hobi olarak diyet yapmış oluruz. Hafta sonu ya da işlerimizin sakin olduğu bir dönemde oturup haftalık planınızı yaptığınız zaman, hafta içerisinde ne şekilde ana ve ara öğün yapacağınızı organize etmek daha kolay olur aslında. Haftalık alışverişiniz bu işi çok kolaylaştırır. Basitçe bir liste yap ve alışverişe çık.
  • Diyetin özünde sağlık olmalı, sağlığın özünde de sebzeler var desek! Tabi bir taraftan da sebzeleri hazırlamak, pişirip masaya koymakta hem zaman hem de çaba açısından zorlayabilir. Hele de yoğun bir gün sonrasında…. Çözüm basit aslında soğuk zincirini bozmayacağına inandığın bir firmanın dondurulmuş sebzelerini almak hem size sağlık hem de zaman kazandırır.
  • Vaktinizi kısmen bol olduğu bir zamanda birkaç çeşit yemek pişirip birkaç porsiyon, buzluğa atabilirsiniz. İhtiyaç halinde buzluktan indirip rahatlıkla kullanabilirsiniz.
  • Bu arada konserveler sağlıksızdır diye bir yanılgımız var olmak ile birlikte hiç gerçekçi değil. Besinlerin uzun süre kullanılmasını sağlayan faydalı bir yöntemdir. Dikkat edilecek hususu ise; alırken konserve tenekesinin düzgün ve pürüzsüz olanından seçmektir.
  • Ara öğünlerde kurtarıcı çiğ kuruyemişleri kullanabiliriz. Bununla birlikte, çeşitli sağlık ürünü satan marketlerde kavrulmamış çiğ yemiş karışımları var. Alıp 1 avucu 1 porsiyon şeklinde kullanabiliriz. Unutulmamalı ki, ara öğün diyetin bel kemiği, zayıflamayı hem aç bırakmadan hem de daha dengeli beslenerek sağlayan kısmı. İş yoğunluğunda tutup 1 porsiyon meyve ve süt içmek zor olabilir. Ama bir avuç içi kuru yemiş almak hem taşınması hem de tüketimi açısından kolay.. Daha da mı olmadı? Yine çeşitli markaların kuru meyve üstünde kuru yemiş koydukları 3 porsiyon paketleri de mevcut.
  • Bazen öğlen yemeği uçup gidiyor o kadar koşturmacanın içerisinde. Önlem olarak yine o saati boş geçiştirmeyip bir ara öğün yapmak diyetin devamlılığı için önemli. Bu şekilde yemek saatinde çok yememiş olacaksanız.
  • Genelde eğer stresli bir gün yaşadıysak şekerli ve yağlı gıdalara aşermemizde çok normal aslında. Bu durumda ilk aşamada bunun duygusal bir açlık olduğunu, yaşadığınız yoğun stres ve kaygının sonucunda bir savunma mekanizması olarak vücudun sizden besin istemesi aslında normal bir dürtü olduğunu bilmelisiniz. Baş etmek için ise; ya o an için mutlu olabileceğiniz başka bir şey yapın, ya eğer müsaitseniz 5 dk. zıplayın, ya da derin nefesler alarak bu isteği 15 dk. erteleyin. 15 dk. sonra duygu durumu geçeceği için istek de kalmayacaktır.
  • Düzensiz bir günün sonunda çok yemeyi nasıl mı engelleyeceğim? Farz edelim ki gününüz kötü geçti, doğru düzgün beslenemediniz ve kurt gibi açsınız, bir taraftan da çok yiyip diyeti bozmak da istemiyorsunuz. Yemeğe büyük bir porsiyon salata ile başlamak ve 1 su bardağı ayran içip sonrasında ana yemeğe geçmek hayat kurtarır.

Sonuç olarak diyetinizi yöneterek uzun ve kalıcı iyi hali sürdürmek mümkün aslında. Hem kendinizi daha enerjik, hem daha hafif hem de daha sağlıklı hissetmek de mümkün. Yukarıdaki öneriler ile diyeti daha kalıcı hale getirebilirsiniz. Unutmayın ki bu bir trend ve moda değil, diyet işi tarz işidir ve NE EKERSEN ONU BİÇERSİN. Bu vücut da, bu sağlık da senin…

                                                                                                                                          Esenlikle kalın….

DİĞER HABERLER

Nebahat Keskin

Nebahat Keskin

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir