Varis Hakkında Bilinmeyenler

Varis hakkında bilinmeyenler


Varis tüm kadınların en korkulu rüyalarından biridir. Varisin iki çeşidi vardır. Dışarıdan gözüken varis ve  ve gizli varistir. Asıl önemli olan gözükmeyen varisler daha tehlikelidir. Cilt altında bulunan varisler yani gözükmeyen varisler daha tehlikelidir ve uzun dönemli sonuçlar doğurur. Bir çok bilinen varis hikayesi vardır ancak bir çoğu kulaktan duyma yanlış bilgilerdir.


Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı, İstanbul Cerrahi Hastanesi Damar Cerrahisi ve Varis Merkezi Kurucusu Doktor Doç.Op.Dr.Sadettin KARACAGİL ve pilates uzmanı Aslı Derin soruları cevaplıyor.

Pilates Varisi Engeller mi ?

Pilates şikayetleri azaltır ve ağrıları dindirir. Dağa çok uzun soluklu ayakta kalma ve oturmalar sonucunda yaşanan ağrılardan pilates ile varis ağrılarından kurtulabilirsiniz. Otururken ayaklarınızın ayak uçlarını sabit tutup topuklarınızı havaya kaldırarak ağrılardan kurtulabilirsiniz. Ayaklarınızı uzatarak kendinizi gerdirin, point ve pleks yaparak gerginlik hissi damarları gerdirir ve kan akışını hızlandırır.

Uzun soluklu ayakta duruyorsanız varis ağrılarından kurtulmak için ayaklarını V şeklinde açın, topukları birleştirin ve topuklarınızı ayak uçlarınız oynamayacak şeklinde topuklarınızı kaldırın. Daha kolayı da topuklarınız ile evde yürümek en kolay varis ağrılarından kurtulma yöntemidir.

Evde Pilatesle Ağrılarla Kurtulun

Yere uzanın, ayaklarınızı sandalye de oturur gibi katlayın, ayaklarınızı biraz öyle tutun ve ayaklarınızı yavaşça yukarı doğru kaldırın. Ellerinizi kalçanızın altına koyun ve yukarı doğru ayaklarınızı yavaşça kaldırın. Bisiklet hareketi de aynı etkileri sağlar. Eğer bu hareketi yapmakta zorlanıyorsanız tek ayağınızla yapabilirsiniz. Ayrıca tek bacağı diz kapağı arkasından tutarak yukarı doğru çekerek varis ağrılarından da kurtulmanız mümkün.

Birde yüz üstü yatarak, kollarınızı dizlerinizin üzerine koyun, dizlerinizden yavaşça ayaklarınızı katlayın, sonra bu hareketi hızlandırın ve düz olarak pergel gibi ayaklarınızı yukarı doğru kaldırın. Varis ağrıları bu şekilde azalır ve bel altı ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Hiç varisiniz olmasa bile uzun yolculuklarda bacak ağrıları olabilir. Toplar damarları içindeki pıhtılaşma da uyuşmalara ve ağrılara neden olur.

Doğum Kontrol Hapları Varisi Tetikler mi ?

Doç.Op.Dr.Sadettin KARACAGİL doğum kontrol haplarının varise etkisi olmadığını belirtiyor. Varisi olan hastalar eğer doğum kontrol hapı kullanıyorsa nadir olarak varis ağrısı yaşayabilir. Ama bu durum az sayıda görülmektedir. Aileden gelen derin toplar damar içinde pıhtı varsa yani genetikse doğum kontrol hapı varis yapabilir ama normal vücutlarda pıhtı toplamaz.

Sigara ve Alkol Varise Etkisi Var mı ?

Sigara ve alkol varisi pek etkilemiyor ancak sigara çok kullanıldığı takdirde elbette etkisi olacaktır. Alkol aksine damarları genişletir ve varis ağrılarını azaltır ancak diğer  yan etkilerini de unutmamak lazım.

Varis Çorabı Gereklimi ?

Varis çorabı herkes için gerekli değildir. Ameliyattan sonra varis çorabı kullanılmaz. Varis çorabı varisi olmayan ve birden bire varis belirtileri olanlara iyi gelir ve zaten bu hastalığa da varis denmez. Pıhtılaşmadan sonra varis çorabı kullanılır. Halk arasında popülerleşen varis çorabı pek fazla işe yaramaz.

Varisle Kısırlık Arasında Bir Bağ Var mı ?

Varis ve kısırlık arasında bir bağ yoktur. Damarlarla alakalı bir hastalık olduğu için halk arasında kısırlık etkisi olduğu söylenir ama çok büyük varis problemleri olmadığı sürece hiç bir şekilde varisle kısırlık arasında büyük bir bağ yoktur. Hamileler de varislerden korkmamalıdır çünkü hamilelikten sonra varis çorabı kullanarak bu geçici varisleri önlemiş olabilirsiniz. Hamilelikten önce bundan haberdarsanız kesinlikle tedavi olmalısınız. Hamilelik esnasında varis çorabı kullanabilirsiniz.

Elma Sirkesi Varise İyi Gelir mi ?

Elma sirkesi varisi iyileştirmez. Sadece geçici ağrı giderici etkisi vardır. Geçici ağrıları giderir ama elma sirkesi sadece rahatlatır.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir