Vücuttaki ödemi atmak için ne yapmalıyım?

Vücuttaki ödemi atmak için ne yapmalıyım?


Sitemiz diyetisyenlerinden Şebnem Kandıralı, vücuttaki şişliği engellemek için yapılması gerekenleri ayrıntılı bir şekilde ele alıyor. Hangi besinler ödem atmaya yardımcı oluyor?

Vücutta su tutulması ( ödem ) olası bir tıbbi sorunun belirtisi olabilir . Sıvı vücudun doku ve yapılar arasındaki boşluklarında veya dolaşım sisteminde biriktiğinde uzuvların ( eller , ayaklar ) , yüzün , karın bölgesinin şişmesine , yüksek kan basıncı ve kas ağrılarına neden olabilir . Yüksek sodyum ve şeker tüketimi , hormonal değişiklikler , tıbbi koşullar ödem riskini arttırabilir . Ödem geçici veya kalıcı olabilir . Arada bir görülen bir ödem ise doğal diüretikler yardımcı olabilir .

Eğer çok uzun süre oturur vaziyette veya ayakta durursanız yer çekiminden ötürü vücudunuzun belirli yerlerinde ( ayaklar , bacaklar ) sıvı birikmesi olur . Vücudumuz sıcak havalarda daha fazla su tutma eğilimindedir . Artirit , böbrek hastalığı , kalp hastalığı , akciğer hastalığı da ödeme neden olan hastalıklardır . Ödem hem diyet ve yaşam tarzı değişikliğiyle tedavi edilebilir hem de diüretikleri de içeren reçete ile yazılmış ilaçlar ile . Diüretikler idrar çıkışını arttıran maddelerdir .

Ne yapabiliriz ???

 • Günde en az 8-10 bardak kadar su içerek vücudun hidrate olmasını sağlayın bu sayede idrara çıkış artacaktır .
 • Tuz alımını kısıtlayın . Fast food , konserve gıdalar ve dondurulmuş gıdaların tüketimini sınırlandırın .
 • Doğal diüretik besinlerden faydalanın . Su içeriği yüksek olan besinlerin tüketimini arttırın .
 • Ananas , kızılcık , armut ve karpuz hem yüksek su içerikleri ile diüretik etkiye sahiptirler hem de yüksek lif ile sindirim sürecini hızlandırırlar . Aynı zamanda taze meyveler içerdikleri vitamin , mineral ve antioksidanlar sayesinde bağışıklık sisteminin işleyişine yardımcı olurlar . Kızılcık idrar yolu enfeksiyonlarını önleme özelliğine de sahiptir .
 • Kereviz , kuşkonmaz , salatalık ve enginar yüksek su içeriğine sahiptir . Özellikle enginar , salatalık , soğan ve sarımsak kükürt ve silisyumdan zengindirler . Bu maddeler böbrek taşlarının önlenmesine fayda sağlar ve sindirime yardımcı olurlar .
 • Maydonoz ve rezene hem güçlü birer diüretik hem de potasyumdan zengindirler . Böbrekleri uyarıp su çıkışını arttırırken kaybolan elektrolitleri de yerine koyarlar .
 • Yulaf doğal bir diüretik olan silisyumu içerir . Kolesterolle savaşmada etkilidir . Bunun yanı sıra kabızlık riskini azaltarak sağlıklı bir sindirim sistemine katkıda bulunur .
 • Kahve , çay ve diğer kafeinli içecekler de diüretiktir . Ancak bunların fazla tüketimi sinir sistemini uyarır , başlangıçta enerji verebilirler ancak daha sonra uyku hali , yorgunluk , baş ağrısı , anksiyete ve kalp çarpıntısına neden olurlar .
 • Ödem sık karşılaştığınız bir problem ise altında yatan ciddi bir sağlık sorunu olabilir mutlaka doktorunuza danışınız .

DİĞER HABERLER

Şebnem Kandıralı

Şebnem Kandıralı

Beslenme ve Diyet Uzmanı

One Comment

 1. Avatar
  samiraasya
  09 Eylül 2015

  yazdıklarınız gerçekten işe yarar şeyler annemin problemi vardı ödem yüzünden sizin siteyi gördüm anneme uyguladım gerçektenn işe yarıyo annem arkıt çok iyi

  Cevapla

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir