Yanlış egzersiz ile testosteron seviyeniz düşebilir

Yanlış egzersiz ile testosteron seviyeniz düşebilir


Spor Eğitmeni Burçin Sel, erkekleri uyarıyor. Yağ yakayım, kas yapayım derken yanlış egzersiz hareketleriyle testosteron seviyenizi düşürebilirsiniz. Peki bunu önlemenin yolları nedir derseniz,  bizi takip edin…

Kilo vermek ve form tutmak için en ideal yöntem olan egzersiz, bilinçli yapılmazsa erkeklerin korkulu rüyası olabilir. Yağ yakımını hızlandırmak ve kas kütlesini artırmak için yapılan egzersizlerin yanlış uygulanması halinde erkeklerde testosteron seviyesi düşebilir.

Özellikle fazla kardiyo antrenmanı yapmak, erkeklerde testosteron hormonunun düşmesine yol açar. Yapılan araştırmalarda; uzun süre kardiyo yapan erkeklerin testosteron hormonu seviyesinde düşmeler meydana geldiği gözlemlenmiştir. Bu nedenle; yağ yakımı için egzersiz yaparken dikkatli olmalı, haftalık kilo kaybında 1 kiloyu geçmemeye çalışmalısınız.

Yoğun antrenman yanında kalori alımını azaltmak adına yapılan beslenme kontrolü neticesinde, kalori alımı aniden yüzde 15 ve daha üstünde kesildiğinde, vücutta açlık tehlikesi ortaya çıkar, dolayısıyla testosteron hormonu üretimi azalır ve yağ yakımını yavaşlatır.

Tüm bunlar göz önünde bulundurularak günde en fazla 45 dk. kardiyo yapılmalı. 45 dk.’dan fazla kardiyo yapmak tamamen zaman kaybı. Çünkü kardiyo çok kritik bir antrenman çeşidi. Kardiyo, yağ yakmayı bire bir destekler ancak birçok şeyi de beraberinde götürebilir.

Vücudu alışkın olmadığı bir tempoya sokun

Kardiyo antrenmanını uzun tuttuğunuz zaman vücudu harap ettiğiniz ve bunu uzun süre devam ettirdiğiniz için kas kayıplarına da yol açarsınız. Uzun süreli yavaş aktivite değil, kısa sürede yoğun aktivitelerle yağların daha iyi yakıldığı ortaya çıkmış. Bu nedenle 30 dk. egzersiz yapın ama bu süreyi tempolu bir şekilde geçirin. Yani yüksek antrenman temposunda terleyeceksiniz, vücut ısınız da yükselecek. Öyle normal yolda yürüyormuş gibi koşu bandında yürümeyin. Zaten spora gelmenin tek amacı ister kilo verin ister kilo almaya çalışın, ister kas yapın, o bir saatlik süre içerisinde mutlaka alışkın olmadığı bir tempoya vücudu sokmak olmalı.

Hızlı yağ yakımı için bacak egzersizi şart

Yağ yakımını hızlandırmak için mutlaka bacak çalışın, üstelik bacak çalıştırmanın erkeklerde testosteron hormonu seviyesini yükseltmek gibi ayrıca bir faydası var.

Doğru sürede ve tempoda yapılan antrenman vücudun normal olarak salgıladığı hormonların daha iyi çalışmasını sağlıyor. Fazla kardiyo nasıl testosteron seviyesini düşürüyorsa, bunun tam tersi olarak bacak çalışmak, testosteron seviyesini en iyi yükselten egzersizdir. Bu da dolaylı yoldan yağ yakımını hızlandırıyor. Aslında antrenmanlarda herkesin kaçtığı bacak egzersizleri yağ yakmak için birebir. İçinde çok fazla kas barındırması nedeniyle ne kadar çok kas çalışırsa o kadar çok yağ yakılacaktır. Dolayısıyla yağ yakımını hızlandırmak ve metabolizmayı gün boyu aktif halde tutmak hatta testosteron seviyesini yükseltmek için bacak egzersizleri hayli önemli.

Bu arada dengeli beslenmenin de testosteron seviyesinin yükselmesinde önemli rol oynadığı unutulmamalı. İyi sporlar =)

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir