Yapılmayan her kahvaltı kilo aldırıyor!

Yapılmayan her kahvaltı kilo aldırıyor!

Sitemiz diyetisyenlerinden Berre Behdioğlu, kahvaltının öneminden bahsederek doğru kahvaltının nasıl olması gerektiğini açıklıyor.

Tüm danışanlarıma soruyorum; ‘Günde kaç ana öğün yaparsınız ve daha çok hangi öğünü atlarsınız?’ diye aldığım cevap genelde hep aynı ‘2 ana öğün ve daha çok kahvaltıyı atlarım.’ Peki neden çünkü daha çok uyuyup, geç uyanıp hemen hazırlanıp amacımız okula veya işe geç kalmamak. Peki kahvaltıyı atladığımızda neleri kaçırdığımızın farkında mıyız?

Gece 00.00 da uyuyup sabah 08.00 da uyandığımızı düşünelim. 8 saat hiçbir şey yemedik ve uyandık. Açız! Ancak yarım saat daha fazla uyumak adına kahvaltımızı yapmadık ve okuldayız. Ders dinlerken uykunuz gelmiyor mu? İşte bunun sebebi yavaşlayan metabolizmanız. Siz sabah uyandığınızda metabolizmanızı beslenmediniz oda yavaş çalışarak elindeki kaynağı yeterli kullanmaya çalışıyor. Yani yapmadığınız her kahvaltı metabolizmanızın yavaş çalışmasına sebep oluyor.

Yapılan çalışmalar kahvaltı ve obezitenin ilişkili olduğunu da gösteriyor. Kahvaltıyı atladığınızda öğle yemeğine kadar çok daha fazla acıktığınız için öğle yemeğinde doymak bilmiyor ve daha çok yağ ve karbonhidrat içeriği yüksek besinler tercih ediyoruz. Yani ihtiyacımızdan daha fazla enerji alıyoruz. Aynı zamanda metabolizma hızımızda azaldığı için kilo alma eğilimimiz artıyor.

Aynı zamanda kahvaltıyı atlayan bireylerin gün içerisinde kan şekerleri de düşmektedir. Ve bunun sonucunda kişide halsizlik, yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu, verilen bilgileri sonradan hatırlamada zorlanma, dikkatsizlik, iş kazalarında artma gibi sıkıntılar görülmektedir. Kahvaltı beynin enerji kaynağı olan glukozu sağlayarak beyne enerji sağlamaktadır. kan şekeri düşen bir kişi genel olarak şekerini hızlı yükseltecek yüksek karbonhidratlı yiyecekler tercih etmektedir.

Peki doğru kahvaltı nasıl olmalı?

Tabi ki doğru bir kahvaltıda yumurta, peynir, tam tahıllı ekmek, zeytin kişinin enerji ihtiyacına göre bal, reçel, tereyağı veya simit bulunabilir. Ya da tam tahıllı ekmeğe hazırlanmış yağsız bir tost veya soğuk sandviç… Ama poğaça değil! Genelde acele bir kahvaltı için tercihtir poğaça ve asla 1 tanesi doyurmaz. Ama yaklaşık bir tanesi ile günlük enerji gereksinmemizin 1/4’ünü karşılarız. Yaklaşık bir adet poğaça 300-400kkal içerir ve yaklaşık içerisinde 20g yağ gizler. Böyle söyleyince kulağa çok masum gelmiyor değil mi?

Kahvaltıyı atlamayacağız ama okula veya işe de yetişmemiz lazım o zaman kurtarıcınız simit, tost, soğuk sandviçler olabilir ya da imdadınıza tam tahıllı gevrekler, müsli ve yulaf ezmesi yetişmelidir. 1 su bardağı yarım yağlı süte yaklaşık 4 yemek kaşığı yulaf ezmesi ekleyerek içine de taze veya kuru meyve ekleyerek 5 dakikadan kısa bir sürede hazırlayacağınız bir kahvaltı ile hem sağlıklı bir seçim yapabilir hem de kahvaltı ederek güne başlayabilirsiniz.

DİĞER HABERLER

Berre Behdioğlu

Berre Behdioğlu

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir