Yaşa Göre Beslenme

Yaşa göre beslenme


Her yaşın bir güzelliği, her güzelliğin de bir bedeli var. Bunlardan en önemlisi yediklerimize dikkat etmek. Beslenme yaş gruplarına ayrılır çünkü her yaşta vücudun tüketebileceği belirli besinler vardır ve bunlara kesinlikle dikkat edilmelidir.

Tek tip beslenerek vücudunuzun ihtiyacı olan tüm besinleri almanız mümkün değil. Yaşınıza göre beslenmeye ne dersiniz? 20, 30 ve 40’lı yaşlarda açlığınızı bastırmanın doğru yollarını bulursanız, kilo almazsınız ama ihtiyacınız olan besinleri alırsınız.

20’Lİ YAŞLAR

Doyurucu atıştırmalıkları deneyin
Badem
Gece gezmelerinde alkolü fazla kaçırdınız ya da kızlar toplantısında pizza yemekten pantolonunuzun içine girmekte zorlanıyorsunuz… Bu durumda bir avuç badem yardıma hazır. İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, günde 344 kalorilik, yani yaklaşık 36 tane badem yiyen kadınlar, gün boyunca sadece 77 ekstra kalori alıyor. Bu araştırmadan çıkan sonuç ise şu; badem yiyen kadınlar, gün içinde başka atıştırmalıklardan uzak duruyor, böylece daha az kilo alıyor. Bademin içindeki lifler kalorilerin alımım bloke ediyor. Bu nedenle ara öğünlerinizin birinde mutlaka badem, ceviz ya da fındık tüketmeye özen göstermelisiniz. Böylece kendinizi tok hisseder ve sofraya aç oturmazsınız.

Soğuk algınlığından korunun
Elma

Bir diliminde 70 kalori olan elma, tatlı ihtiyacını karşılamak ve acıkma duygusunu bastırmak için ideal bir meyve. Yapılan bir araştırmaya göre, 20’li yaşlarda daha fazla stres yaşanıyor; çünkü bu dönemde hayat fazlasıyla değişmeye başlıyor. Ortaya çıkan stres hormonları ise bağışıklık sistemini etkileyerek güçsüz düşmeye, soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıklara daha kolay yakalanılmasma neden oluyor. İçeriğinde bulunan antioksidan maddeler nedeniyle günde bir elma yemek, hastalıklarla savaşmaya yardımcı oluyor.

Kemikleriniz sağlıklı olsun
Parmesan peyniri

30’lu yaşlarla birlikte kemikleriniz, güç veren kalsiyum ve diğer mineralleri yavaş yavaş kaybetmeye başlıyor. Bu nedenle 20’li yaşlardan itibaren kalsiyum alımını artırmanız gerekiyor. Günde bin miligram yoğurt ya da süt ürünü tüketerek bu ihtiyacı karşılayabilirsiniz, fakat kim günde üç öğün süt ve süt ürünü tüketmek ister ki? Eğer siz de bu düşüncedeyseniz, parmesan peyniri tam size göre bir seçim olacak. Parmesan peynirinin üç gramında 340 mg. kalsiyum var. Ayrıca parmesan peynirin çok güçlü bir tadı olduğu için tokluk hissi de veriyor.
Demir depolayın
Yeşil mercimek
20’li yaşlarda vücudunuz, henüz tam olarak gelişmediğinden besleyici yiyeceklere ihtiyaç duyuyor. Yeşil mercimek, hem doyurucu hem de sağlık açısından oldukça yararlı bir besin. Bir kâse yeşil mercimek günlük demir ihtiyacının yüzde 30’unu karşılıyor. Kanda ve kasta bulunan hemoglobin minerali vücutta bulunan her hücreye oksijen dağıtma özelliğine sahip. Kadınların yüzde 12’sinde ise hemoglobin düşüklüğü yani demir eksikliği bulunuyor. Bu da yorgunluğa neden oluyor. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, demir eksikliği olan kadınlar, diğerlerine oranla yetenek testlerinde daha yavaşlar ve daha başarısız oluyorlar.
Hem sağlıklı hem kolay besinler yiyin
Karides
Genç yaşlarda bir yemeğin sağlıklı olup olmamasından çok, zaman kaybettirip ettirmediği önemli oluyor. Bu da fast food tarzı ya da dondurulmuş gıdaların tercih edilmesine yol açıyor. Oysa vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri alabilmek çok önemli. Karides önemli besinlerden biri. Dondurulmuş karideste protein çok, yağ seviyesi az. Bu nedenle kolay bir yemek tercih ediyorsanız, dondurulmuş karidesi alın, kaynamış suda beş dakika kadar haşladıktan sonra zeytinyağı ve sarımsakla afiyetle yiyin.30’LU YAŞLAR

Parlak bir cilde sahip olun
Brokoli
Brokoli yemek, kırışıklıkların oluşmasını engelliyor. Bir kâse brokolide, ihtiyacınız olan C vitamini miktarı yeterince bulunuyor. C vitamininin özelliği ise cilde elastikiyet veren ve sıkılaştıran kolajen üretimini sağlaması. Brokoli aynı zamanda, vücudun A vitaminine çevirdiği betakaroten maddesi de içeriyor. Betakaroten, ciltteki ölü hücreleri yeniliyor. Ayrıca içeriğindeki antioksidanlar cildi güneş ışınlarına karşı koruyor.
Kilo aldırmayan karbonhidratları tercih edin
Patates

Patatesin içeriğinde yağlarla savaşan bileşenler bulunuyor. Bir orta boy patates 100 kalori ve bir adet muzdan daha fazla potasyuma sahip. Ayrıca, patates kan basıncını düşürerek, kalp hastalıklarına yakalanma riskini de azaltıyor. Yavaş yavaş yendiğinde ise sizi uzun süre tok tutmaya yardımcı oluyor.

Tek bir besinle sağlıklı yaşayın
Ispanak
30’lu yaşlarla 20’li yaşlar arasındaki en önemli fark, 30’lu yaşlara gelindiğinde enerji, sağlık ve hamileliğe özel besinlerin seçilmesinin gerekmesi. Ispanak sağlıklı beslenme ve kilo almamak için sığınılacak sebzelerden biri. Ispanağın bir kâsesinde sadece yedi kalori bulunuyor. Yeşil yapraklı ıspanak, K vitamini açısından da zengin. Kemik sağlığı açısından önemli olan kalsiyum ve magnezyum vitaminlerini de içeriyor. Aynı zamanda hamile kalmayı düşünenler için önemli olan B vitaminine de sahip.
Suçluluk hissetmeden mutlu olun
Siyah çikolata
Çikolata yemenin mutluluk verdiğini söylemeye artık gerek yok. Fakat çikolatanın mutluluk vermenin yanında başka yararları olduğunu bilmek gerekiyor. Yapılan bir araştırmaya göre, iki hafta boyunca her gün 200 kalorilik çikolata yiyen kişiler, stres hormonu olan ‘kortizol’u daha az üretiyor ve kendilerini daha az yorgun hissediyor. Yüksek kortizol seviyesi, depresyon, obezite, uyku problemleri ve kalp hastalıkları gibi birçok hastalığa yol açabiliyor. Bu hormon, kan basıncında baskı yaratıyor ve bu da kalbe giden arterlerin kapanmasına neden olabiliyor. İtalya’da yapılan bir araştırmaya göre, 30’lu yaşlarda, her gün siyah çikolata yiyen kişilerin kan basıncı yemeyenlere oranla daha düşük.
Vücudunuzu anne olmaya hazırlayın
Yumurta

İlk bebeklerini dünyaya getirmeyi planlayan anne adayları genelde, doğumda çıkabilecek sorunlara karşı folik asit takviyesi almaları gerektiğini biliyor. Fakat çok az kadın, kolin maddesine de ihtiyacı olduğunu biliyor. B vitamini kompleksinin bir üyesi olan kolin, çok önemli hücre zarlarının bileşeni olduğu için, bebeğin beyin gelişiminde de önemli rol oynuyor. Bu nedenle hamileler günde 450 mg. kolin almalı. Bir yumurtada yaklaşık 125 mg. kolin bulunuyor.

Haberin tamamı Formsante Kasım sayısında.

DİĞER HABERLER

Işın Sayın

Işın Sayın

Beslenme ve Diyet Uzmanı