Aç Kalmadan Zayıflayın

Yedikleriniz hasta edebilir!


Bazı yiyecekleri tükettikten sonra kendinizi rahatsız hissetmeye başlıyor ve aradan uzun bir süre geçse de şikayetlerinden kurtulamıyorsa silin ele besin infoleransınız olabilir. Bazen sofradan kalktığınızda karnınızda şişkinlik hissediyor ya da karın ağnsı çekiyorsanız, sorununuz besin inteloransı olabilir.

Özel TOBB ETÜ Hastanesinden Uzman Diyetisyen Mehtap Ersin Bayrak, “Besinlerin neden olduğu her türlü olumsuz etkiyi besin alerjisi olarak tanımlamak doğru bir düşünce değil. Besin alerjisi, besini alır almaz alerjik belirtilerle ortaya çıkıyor. Bu belirtiler arasında; dudaklarda, ağızda ve boğazda kaşıntı, ödem, cilt döküntüleri görülebiliyor. Besin alerjisi oluşturan yiyecekler arasında ise genelde yerfıstığı, bıldırcın yumurtası, deniz ürünleri, bazı meyve sulan ve gıda koruyucu veya kıvamlandırın olarak kullanılan bazı maddeler yer alıyor. Besin alerjisinin teşhis edilmesi için, bu belirtilerin ortaya çıkmasıyla birlikte deri testleri yapılıyor” diyor.

Belirtiler sonra ortaya çıkıyor
Besin intoleransı ise bazı gıdaların alınmasından sonra oluşan ve alerjik reaksiyonlar dışındaki yan etkilerle ortaya çıkıyor. Gecikmeli besin alerjisi olarak da bilinen besin intoleransı, belirli bir besinin tam olarak sindirilememesi ile kendim gösteriyor. Besin intoleransında belirtiler besin alerjisinin aksine daha uzun süre sonra ortaya çıkıyor ve kronikleşiyor. Karmda şişkinlik, gaz, ishal ve karın ağnsı başlıca belirtileri arasında yer alıyor. Besin intoleransı teşhisi koyulmadan önce yapılması gereken hastanın daha önce herhangi bir organik hastalığı ve gerçek besin alerjisi olup olmadığına bakılması gerekiyor. Uzman Diyetisyen Mehtap Ersin Bayrak, “Günümüzde çeşitli hastalıklar, besinlere karşı gecikmiş duyarlılıkla bağlantılı olarak değerlendiriyor ve bu amaçla çeşitli klinik araştırmalar yapılıyor. Bu hastalıklardan bazdan; kronik mide – bağırsak hastalıkları, kronik yorgunluk sendromu, migren, nörodermatit ve psöriazis gibi cilt hastalıklan, eklem rahatsızlıktan, romatizmal hastalıklar, Tip II diyabet, fibromiyalji ve obezite” diyor.
Stres etkili oluyor
Besinlere karşı duyarlı olmamızın birden fazla nedeni olabiliyor. Bu nedenler arasında; besinlerin saklanma şekilleri, tek yönlü yeme alışkanlıkları, stres, çevresel etkiler, alkol, bir şekilde alınan toksik maddeler sayılabiliyor. Bu etkenler bir araya geldiğinde, bağırsak fonksiyonlarını, yani sindirim sistemini etkiliyor. Bağışıklık sistemi için bir şekilde yabancı kabul edilen bu maddelere karşı sürekli bir savaş söz konusu oluyor. Bağışıklık sistemi, dolayısıyla metabolizma, sürekli ve artan bir stres altında, bu besinlerin düzenli tüketilmesi ise cilt sorunları, migren, aşırı zayıflık, aşırı kilo, mide ve bağırsak rahatsızlıkları, kalp ve kan dolaşımı bozuklukları, romatizma ve depresyon gibi rahatsızlıklara neden olabiliyor.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir