Yemek Borusu Kanseri

Herhangi bir nedene bağlı olarak yemek borusu hücrelerinin anormal bir şekilde çoğalması: Yemek Borusu Kanseri

Yemek borusu ağız bölgesinin sonundan midenin başına kadar devam eden kas yapısında bir organdır. Yutulan besin maddeleri bu kas yapısındaki organın peristaltik kasılma hareketleri sayesinde mideye doğru iletilir. Yemek borusu kanseri olarak adlandırılan kanser hastalığı da bu kas yapısındaki organda meydana gelen kötü huylu tümör oluşumlarıdır. Yemek borusunda farklı türlerde hücreler olduğu için bu kanser hastalığı iki grupta incelenmektedir. Her iki grubun da tedavi yöntemleri farklılık gösterdiği için birbirinden ayrımı çok büyük önem arz etmektedir.

Skuamöz hücreli ya da bilinen diğer adı ile yassı hücreli karsinomlar yemek borusundaki yassı hücrelerde meydana gelen kanser oluşumlarıdır. Organın en iç konumuna yerleşen bu hücreler DNA kontrolünden çıktığında ve çoğalması kontrol edilemediğinde bu kanser türü ortaya çıkar. Bu kanser türü yemek borusunun her noktasında meydana gelebilmektedir ve oldukça yaygın görülmektedir. Öyle ki bu kanser türü yemek borusu kanserlerinin yaklaşık yüzde seksenini oluşturmaktadır. Uzun yıllar boyunca alkol tüketmek, sigara kullanmak ve çok sıcak besinler ile beslenmek bu kanser hastalığı için büyük bir risk oluşturmaktadır.

Yemek borusu kanserinin diğer bir türü ise adenokarsinomlardır. Barret karsinomu olarak da adlandırılan bu kanseri türünün neredeyse tamamı yemek borusunun mideye yakın olan bölgesinde konumlanmaktadır. Bunun temel nedeni ise reflü hastalığının midedeki asidik pH’lı kimusun yemek borusunda doğru kaçmasıdır. Eğer bireyde reflü hastalığı uzun zaman boyunca devam ederse ve kontrol altında tutulamazsa bu kas yapıdaki organın hücreleri değişim gösterir ve kanserleşmeye başlarlar. Son yıllarda reflü hastalığının görülme oranındaki artış sebebiyle bu kanser tipi de yaygınlaşmaya başlamıştır.

İnsanlarda meydana gelen kanser hastalıklarının tamamı göz önünde bulundurulduğunda yemek borusu kanserleri çok az bir görülme oranına sahiptir. Erkeklerde kadınlara oranla 5 kat daha fazla görülen bu kanser hastalığı semptomları geç ortaya çıktığı için tanısı gecikmekte ve bunun için de oldukça yıkıcı etkileri olabilmektedir.

Yemek Borusu Kanserinin Belirtileri Nelerdir ?

Yemek borusu kanserinde belirtiler ilk evrelerde fark edilmemektedir. Yemek borusu dar bir yapıya sahip olduğu için yalnızca tümör oluşumları büyüdüğünde yavaş yavaş şiddetlenen yutma zorlukları ile hastalığın ilk belirtileri ortaya çıkmaya başlar.

Yemek borusu kanserinde ilk fark edilen belirti tümör oluşumlarının yemek borusunu daha fazla daraltmasından dolayı yaşanan yutma güçlükleridir. Bu belirti birkaç hafta boyunca devam ettikten sonra sıvı besinler ve hatta tükürük bile yutulamaz hale gelebilir. Bunun sonucunda da hastalarda ani kilo kayıpları meydana gelebilir. Bu hastalarda yutma güçlüğünün yanı sıra sırtta ve göğüste ciddi ağrılar meydana gelmektedir. Bunun da temel nedeni yutma esnasında yaşanan zorluklardır.

Yemek borusu kanseri ilerlemeye devam ettikçe tümörleşen hücreler çeşitli yollarla çevre dokulara ve organlara yayılım gösterir. Tümörlü hücreler ses tellerinde sıkışmaya neden olarak ses kısılmasına neden olabilir. Yemek borusunun kanserli hücreleri çevresindeki sinirlere baskı yapması sonucunda diyafram kasında felçlik yaşanmasına, sırt bölgesinde ağrıya ve hıçkırığa neden olabilmektedir. 

Yemek borusu kanserleri geç tanı konulduğunda akciğer dokusuna ve karaciğer dokusuna metastaz yapabilmektedir. Bunun sonucunda da ciddi solunum güçlüğü, ateş yükselmesi ve karında büyüme gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Eğer metastaz kemiklere doğru olursa şiddetli ağrı, beyin dokusuna olursa şiddetli baş ağrısı, nöbet ve bilinç kaybı gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir.

Yemek Borusu Kanseri Teşhisi Nasıl Konulur ?

Yemek borusu kanserinde hastalarda aniden ortaya çıkan ve oldukça şiddetli olan belirtiler hastalığın tanısı için büyük bir önem arz etmektedir. Doktorlar hastaların dile getirdiği şikayetleri dinlemesinin ardından çeşitli görüntüleme yöntemleri ile incelenmesi sonucunda kesin teşhis konulabilmektedir.

Yemek Borusu Kanseri Hastalığının Tedavisi Nasıldır ?

Yemek borusu kanseri tedavisi günümüz sağlık koşullarında çok çeşitli tedavi yöntemleri ile iyileştirilebilmektedir. Tedavide doktorların hastaları değerlendirmesi sonucunda kemoterapi, radyoterapi ve cerrahi tedavi yöntemlerine başvurulmaktadır.

Yemek borusu kanserinde tam bir iyileşmenin sağlanabilmesi için tümörün tamamen çıkarılması gerekmektedir. Bunun için cerrahi tedaviye ek olarak kemoterapi ve radyoterapi yöntemleri ile kombine tedavi uygulamaları yapılmaktadır. Bunun yanı sıra hastalarda meydana gelen belirtiler için semptomatik ve destekleyici tedaviler de uygulanabilmektedir.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir