Yemekten sonra halsizlik

Yemekten sonra halsizlik

Yemekten sonra halsizlik durumu bir çok kişide olur. Bunun sebebi genelde insülin direncidir. Kişiden kişiye değişen insülin direncinin çok farklı belirtileri olabiliyor. Yorgunluk, halsizlik ve terleme gibi bir çok davranışın arkasında insülin direnci olduğunu görürüz.

İnsülin direnci özellikle ileri dönemlerde ciddi ölçüde yorgunluğa sebep olabiliyor. Yorgunluk yapmasının birinci nedeni yol açtığı “reaktif hipoglisemi” atakları. Özellikle yemek sonraları ortaya çıkan “enerji düşüklüğü, yorgunluk, halsizlik, baş dönmesi, uyku hali” gibi belirtilerden yakınıyorsanız bu durumun insülin direnci ile ilişkili reaksiyonel kan şekeri düşmelerinden kaynaklanabileceği aklınızda olsun.

Kan şekerindeki azalmanın derecesi ve süresine göre bu tabloya sabırsızlık, ani sinirlenme, öfkeli ve kızgın bir ruhsal yapılanma ve/veya depresif bir ruhsal örgütlenme de eklenebiliyor. Şu veya bu nedenle psikiyatristlere müracaat eden hastalardan bazılarına psikiyatri uzmanlarının şeker yüklemesi testi istemesinin nedeni de bu.

Kaynak: PROF. DR. OSMAN MÜFTÜOĞLU 

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir