Yeni yılda değişime hazırlanın!

Yeni yılın gelmesiyle beraber önümüzde bembeyaz bir sayfa açılıyor! Hayatınız hakkında yeni planlar yaparken vücudunuzu da es geçmeyin! Hayatınızda çok küçük değişiklikler yaparak vücudunuzdaki baştan aşağı değişime tanık olabilirsiniz! Sağlık, mutluluk, huzur ve sevgi dolu bir yıl sizinle olsun!

  • Kendinizi hayatınızın merkezine alın!: Bu zamana kadar hep başkaları için koşuşturdunuz! Bu onlar için harika; ancak bu sırada kendinizi ihmal etmeyin. Eğer sabahları çocuğunuzun kahvaltısını hazırlamak için yarım saat erken kalkıyorsanız, aynı özveriyi kendiniz için de göstermelisiniz. Bu yıl kendinizi ihmal etmeyin ve hayatın stresinden arınmak için kendinize daha fazla zaman ayırın.
  • Planlama şart!: Hayatın her alanında planlama gerçekten önemli! Bu yüzden beslenmenizi de planlamanız şart. Özellikle gün içerisinde çok yoğun oluyor ve oradan oraya koştururken ne tükettiğinizi anlamıyorsanız, tükettiklerinizin mutlaka kaydını tutmalısınız. Telefonunuzun notlar sayfasına her yediğinizi ve içtiğinizi kayıt ederseniz, gün boyunca ne tükettiğinizi çok daha rahat kontrol edebilirsiniz. Belki de kilolarınızın sebebi kalorisini çok da önemsemediğiniz bir besin olabilir.
  • Kendinizi kontrol altında tutun!: Kontrolü elden bırakmamaya dikkat! Haftada 1 düzenli olarak tartılırsanız, diğer haftalarda kendinizi kontrol etmek çok daha kolay olur. Ancak bu tartılma meselesini bir takıntı haline dönüştürmeyin. Haftada 1 uyanır uyanmaz, aynı tartıda iç çamaşırlarınızla, tuvalete çıkmış bir şekilde tartılmanız en iyisi. Böylece biraz kilo aldığınızda fark etmeniz çok daha kolay olur.
  • Ara öğün yapmayı ihmal etmeyin!: Porsiyon kontrolü için ara öğün şart! Metabolizmanızın hızlanması ve vücudun kıtlık psikolojisinden sıyrılması için de aralarda mutlaka atıştırmalısınız. Elbette bu atıştırmalıklar meyve, fındık, ceviz, badem vb. kuruyemişler, süt, yoğurt gibi besinlerden olursa kilo kontrolünüz çok daha kolay olacaktır! 2 ana öğün arasında tüketeceğiniz 1 porsiyon meyve iştahınızı ve kan şekerinizi dengelemede çok başarılı olabilir. Eğer meyve bir süre sonra midenizi kazındırıyorsa kan şekerinizi daha uzun süre kontrol altında tutabilmek için yanına sağlıklı bir protein veya yağ kaynağı ilave etmeye özen gösterin. Örneğin 1 kuru incirin yanına tüketeceğiniz 2 tam ceviz veya 1 fincan yağsız süt ile hazırlanmış kahvenin yanına tüketeceğiniz 4 kuru kayısı tatmin olmanızı sağlayacak sağlıklı alternatiflerden!
  • Kıyafetlerinizi değiştirmeyin!: Bir sabah kalktınız ve uzun zamandr giymediğiniz o pantolonunuzu giymek için gardrobunuza doğru bir hamle yaptınız. Ancak o da ne pantolonunuzun içine sığamıyorsunuz! Son haftalarda yaptığınız o minik kaçamakların sizi bu kadar etkilediğini nasıl düşünebilirdiniz ki! Peki böyle bir durumda ne yapardınız?; a) Hemen o gün dışarı çıkar ve bir beden büyük kıyafetler almaya başlarım! b) O gün biraz daha bol kıyafetler tercih eder ve o hafta yediklerime dikkat etmeye çalışırım, ne de olsa o pantolonu çok severek aldım!. Cevabınız b ise; tebrikler siz tam bir savaşçısınız! Cevabınız a ise; yeni beden kıyafetler için bu kadar aceleci davranmayın! Henüz bu kiloları atmak için hiçbr mücadele göstermediniz! Eğer şimdi gidip kendinize bir beden büyük kıyafetler alırsanız, kıyafetleriniz size çok rahat olacağı için aynı yeme düzenine devam eder ve daha fala kilo almanın kapısını aralayabilirsiniz. Ancak eğer eski kıyafetlerinizi giymeye devam ederseniz, bu kıyafetler size bir şeylerin yanlış gittiğini sürekli olarak hatırlatacak ve eğer onların içerisine sığmak istiyorsanız kendinize bir çeki düzen vermeniz gerektiğini mutlaka söyleyeceklerdir. Eğer kilolarınızla olan savaşta galibiyeti taşımak istiyorsanız, delilleri ortadan kaldırmamalı ve kontrolü elden bırakmamalısınız!

 

Yeni yılda huzur, mutluluk, sağlık, şans ve bereket sizlerle olsun! Herkese iyi seneler!

Dyt. Oya Neva Demirkol

DİĞER HABERLER

Oya Neva Demirkol

Oya Neva Demirkol

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir