Yoğurt ile zayıflayın

Yoğurt ile zayıflayın

Sitemiz diyetisyenlerinden Başak Kefeli, zayıflama diyetlerinin olmazsa olmazı süt ürünlerinden yoğurdun faydasını açıklıyor.

Zayıflama diyetlerimde en sık kullandığım protein ürünü süt ürünleri. Özellikle de fermente olmuş süt ürünleri: yoğurt,ayran ve kefir.

Yapılan bir çok çalışmada kalsiyum içeren bu ürünlerin bağırsaklarda yağ bağlayıp dışarı atmaya yardımcı olduğu tespit edilmiş. Ayrıca kolay sindirilen bir protein ürünü oldukları için de metabolizmayı hızlandırıcı özellikleri var. Süt şekeri ve süt proteini aynı zamanda şeker dengeleyici. Hem şekeri düşenlerde hem de şekeri yükselenlerde tedavi amacı ile kullandığımız besinler. Özellikle ara öğün olarak kullanıldıklarında uzun süre tok tutma özellikleri de var.

Sadece 1 tabak sebze yemeği yiyip kalmak ile yanına 1 kase de yoğurt yemenin arasında dağlar kadar fark var. Yemeklerinizin yanına 1 kase yoğurt ilave etmeniz size en azından 2 saatten fazla tokluk hissi sağlayacaktır. 

Bu kadar güzel özelliklere sahip en doğal besin olan yoğurt da benim diyetlerimin vazgeçilmezleri arasında. Özellikle acıkma problemi yaşıyorsanız, karın yağlarınızdan şikayetçiyseniz, şeker düşüklüğü hissedip elleriniz titriyorsa yoğurt ile tanışın ve barışın. Her öğünde 1 ufak kase yoğurt tüketin.

EV YOĞURDU NASIL YAPILIR?

Sanayi tipi yoğurtları biz beslenme uzmanları pek sevmeyiz. Her şeyin doğalından yana olduğum için hastalarıma ev yoğurdu yapmalarını tavsiye ediyorum. Bana kalırsa dünyanın en kolay işi yoğurt mayalamak. Bilmeyenler için tekrar edelim;
İster hazır paket süt alın isterseniz de açıkta satılan sütlerden alın.  Sütünüzü  bir tencerede kaynatın. Ardından  tezgahın üzerinde soğumaya bırakın. Soğumaya başlayan süt yaklaşık 40 derece olana kadar bekleyin. 40 dereceyi nasıl ölçeceğim derseniz: Anne yöntemini deneyelim. Serçe parmağınızı süte daldırdığınızda parmağınız yanmayacak. Ama sütün ısısını hissetmiyorsanız da 40 derecenin altına inmiş demektir. Hafif bir ısının hissedilmesi gerekiyor.

Isısını ayarladığınız sütün içine (1 lt süt için 1 kaşık yoğurt olmak kaydı ile) mayasını bir kaşık yardımı ile bırakın ve hafifçe karıştırın. Yoğurdunuzun üzerini bir bez ile örtün ve fazla ışık almayacak şekilde bez ile çevirin. Isısını bir müddet koruması gerekiyor. Bu sebeple soğuk bir zemine bırakmayın. Masa üstünde bekletebilirsiniz. Yaklaşık 6-7 saat sonra yoğurdunuz hazırdır. Mayalanmış sütün olgunlaşması için 1 gün buzdolabında bekletin ve ardından tüketmeye başlayabilirsiniz.

DİĞER HABERLER

Başak Kefeli

Başak Kefeli

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir