Yumurta ve Faydaları

Yumurta ve faydaları

Dr.Dyt.Biriz ÇAKIR tarafından yayınlanan makaleye göre yumurta, et ve kuru baklagiller grubu içinde yer alan son derece değerli bir besindir. Yeterli ve dengeli beslenmek için dört besin grubunda yer alan besinlerden tüketilmesi gereklidir.

100 gram yumurtanın (2 tane) %65.5’i su, %11.8’i protein, %11.0’i yağ ve %0.7’si ise mineraldir. Yumurta sarısı demir, A vitamini ve B vitaminlerinden zengindir. Yumurtadaki karbonhidrat miktarı ise önemsizdir.

Yumurta protein kalitesi en yüksek besindir. Proteinin biyolojik yararlılığı yumurtada %100 iken sütte %85, balıkta %76, sığır etinde %74’tür. Bir başka deyişle yumurta proteinlerinin %100’ü vücut proteinine dönüşmektedir. Bu nedenle yumurta örnek protein olarak kabul edilmiştir. Yumurta yağının üçte biri doymus, %10 kadarı çoklu doymamış, geriye kalanı ise tekli doymamış yağ  asitlerinden  olusur. Yağ içinde lesitin gibi fosfolipitler ve kolesterol vardır. Doymuş yağların, kan kolesterol düzeyine etkisi yüksek kolesterollü  diyetten daha fazladır. Yumurta sarısı, yüksek kolesterol içermesine rağmen doymamış yağ asitleri yüksek olduğundan ve lesitin içerdiğinden kolesterol yükseltici etkisi doymuş yağ içeren besinlerden daha düşüktür.

Günlük beslenmede kolesterolden çok, toplam yağ miktarı ve doymuş yağ asitleri oranına dikkat etmek gereklidir. Kolesterol ile ilgili
herhangi bir sağlık problemi (kalp-damar hastalıkları, kolesterol metabolizması bozukluğu vb.) olmayan, yeterli ve dengeli beslenen,
boyuna göre uygun vücut ağırlığında olan, sigara kullanmayan, az yağlı besinleri tüketmeye dikkat eden ve düzenli fiziksel aktivite yapan bireylerin her gün bir yumurta tüketmelerinde sakınca bulunmamaktadır.

Dr.Dyt.Biriz ÇAKIR

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir