Yüz şekilleri ve makyaj

Yüzünüzün şekli ve makyaj bir kadını farklı gösteren en önemli kısımdır. Bu nedenle güzelliklik ve çekicilik için dikkat edilmesi gerekenleri sitemiz imaj ve stil danışmanı İlkay Çoruhlu sizlerle paylaşıyor.

Merhaba sevgili okurlar,

Bu hafta yine çok ilgi çekeceğine inandığım bir konu ile fazlakilo.com okurları ile birlikteyim, bu haftaki konumuz hangi yüz tipine sahip olursak olalım, yüz şeklimizi küçük dokunuşlar ile nasıl, İDEAL YÜZ ŞEKLİ olarak benimsenen OVAL YÜZ görünümüne getireceğimiz.

Temelde yuvarlak yüz, kare yüz, oval yüz ve köşeli yüz şekli olmak üzere 4 yüz şekli vardır, öncelikle hangi yüz şekline sahip olduğunuzu belirleyin ve aşağıdaki bilgilerle hangi malzemeleri nasıl kullanacağınızı ve yüzünüzü nasıl OVAL gösterebileceğinizi inceleyin.

Yüz şekilleri ve makyaj

YUVARLAK YÜZ

Yuvarlak yüzlerde yüzü oval hale getirebilmek için, özellikle çene ve elmacık kemikleri belirgin hale getirilmelidir.

Bu tür işlemleri yapabilmek için iki tona ihtiyaç vardır. Fondöten+fondöten yada fondöten + pudra) yüz cilt rengine uygun renkte fondöten ile pürüzsüzleştirildikten sonra bir ton koyu fondöten yada pudra şakaklardan kulağa doğru ve kulak ortasından çeneye doğru uygulanır.

Yuvarlak yüzlerde allık elmacık kemiğinin tam altından burun ucuna doğru uygulanmalıdır.

Yuvarlak yüzlerde dikkatin orta bölüme çekilmesi gerektiği için ruj canlı tonlarda sürülmelidir. Ayrıca, kaşlar ve gözler çekik boyanmalıdır ve göz makyajında koyu tondan uzaklaşılıp dikkat elmacık kemiklerinde ve dudaklarda toplanmalıdır.

KARE YÜZ

Kare yüzlerde yüzü oval yüz şekline getirebilmek için yine 2 tona ihtiyaç vardır, dikkat yüzün orta bölümüne çekilmelidir. Öncelikle yüze ten rengine uygun bir fondöten uygulanır. Yüzün üst bölümünde 1- 2 ton koyu diğer fondöten kullanılarak saç diplerinden başlayarak, şakaklara doğru kavisli bir gölge yapılır. Daha sonraki alt bölümde ise kulağın üst kısmından, çeneye doğru inen yay şeklinde gölge yapılmalıdır. Çeneye aydınlatıcı tatbik edilebilir.

Ayrıca, gözün dış kısmına ve uç yanak kemiği üzerine de aydınlatıcı sürülür. Dudaklar canlı boyanır ve allık yuvarlak yüzlerdeki gibi üçgen şeklinde uygulanır.

Gözler çekik boyanmamalıdır, bu gölgelemeler yaptığımız kısmın yine kare şeklinde görünmesine sebep olabilir.

OVAL YÜZ

İdeal yüz şekli olarak benimsenen oval yüz, yanaklarda genişleyip, çenede incelen yüz şeklidir. Oval yüz için düzeltme gerektirmeyen tek yüz şeklidir diyebiliriz ve diğer yüz şekillerine yapılan tüm müdahaleler, yüzü ovale yaklaştırmak içindir.

Bu yüz şeklinde makyaj yaparken dikkat edilmesi gereken tek husus köşeli çizgilerden kaçınmaktır ve çizgiler olabildiğince yuvarlak uygulanmalıdır.

Çift ton kullanmaya gerek yoktur, allık elmacık kemiklerinin tam üzerine uygulanmalıdır.

KÖŞELİ YÜZ

Köşeli yüzlerde kare yüzlerdekine benzer sert ve açılı bir ifade vardır. Yüze daha derin ve yumuşak bir ifade vermek için kemikli bölümlerin geri plana çekilmesi gerekir.

Bunun için koyu renk fondöten kullanılarak gölgeleme yapılır. Ortaya çıkması istenen kısımlar ise açık renk fondöten kullanılarak aydınlatılır. ( elmacık kemikleri, çene gibi )

Kaşlara yuvarlak bir form verilmesi yüzü yumuşatacaktır.

Ruj kullanımında alt dudak daha ensiz, üst dudak ise daha dolgun gözükecek şekilde boyanabilir. ( alt dudağa kalem uygulanmaz )

Allık elmacık kemiği üzerine yuvarlak tatbik edilir.

Gözlere koyu renk makyaj yapıldı ise dudaklar muhakkak açık renk olmalıdır. Bunun terside geçerlidir.

Önümüzdeki hafta 2015 sonbahar kış trendlerini incelemeye başlıyoruz J

Herkese mutlu, huzurlu ve başarılı günler dilerim.

Sevgi ve Saygılarımla

İlkay ÇORUHLU

İmaj ve Stil Danışmanı

DİĞER HABERLER

İlkay Çoruhlu

İlkay Çoruhlu

İmaj Koçu ve Stil Danışmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir