Zayıflama hapının tarihçesi

Zayıflama hapının tarihçesi


Kilo vermek isteyenler için son çare olan zayıflama haplarının tarihçesini sizler için araştırdık. Sonu ölüme varabilecek olan bu haplara rağbet etmemek gerekiyor.

1892- Zayıflamaya yönelik ilk ilaç tiroid ilacı olarak piyasaya çıktı. İlacı kullanan sağlıklı şişmanlar hipotiroidi hastalığına yakalandı.

1932- Dinitrofenol içeren bir ilaç çıktı. vücut geliştirenlerin kullandığı bu ilaç, sinir uçlarında iltihaplanmaya ve gözde katarakt oluşumuna neden oldu.

1937- Doping olarak ortaya çıktı. İştahı kesmek için tasarlandı. Bağımlılık ve şizofreni gibi yan etkileri yüzünden yasaklandı.

1968- Yüksük otundan yapılan bitkisel hap üretildi. Ölüm oranları artınca haplar piyasadan çekildi.

1985- Jelatin içeren bir formül ile midede hacim yaratılmaya çalışıldı. Kalp hastalığına bağlı ölümler gerçekleştiği için piyasadan çekildi.

1997- Fentermin etken maddeli ilaç yüzünden kardiyak bozukluk ve hipertansiyon oluştu.

1998- Fenilpropanol ile kalp krizi görüldü.

2003- Efedrin içeren hap kalp krizi ve inmeye neden oldu.

2008- Zayıflama hapları ile intiharlar arttı.

2010- Beyne tokluk sinyalleri veren ilaca bir süre onay verilse de kalp hastalığına bağlı ölümler yüzünden piyasadan çekildi.

2014- Şu anda sağlık kuruluşlarının onay verdiği bir zayıflama ilacı piyasada bulunmamakta.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir