Zayıflama iğnesinden mucize beklemeyin!

Zayıflama iğnesinden mucize beklemeyin!

Sitemiz diyetisyenlerinden Serap Akyol, artan obeziteye paralel gelişen zayıflatma piyasasının çıkardığı yöntemlerden biri olan zayıflama iğnesi yani Beta-HCG hakkında bilgiler veriyor.

Obezite ile büyüyen ‘yalan’ piyasa

Sağlıksız beslenip, az hareket etmeye ve beraberinde kilo almaya başladık. Obezite giderek büyüyen, salgın bir hastalık halini aldı. İnsanlar kilo vermek adına her türlü yönteme başvuruyor. İnternetten,gazeteden ya da arkadaştan alınan diyetler denenir, spor salonlarına kısa süreli gidilir-ya da parası ödenip gidilmez-, bitkisel çözümlere başvurulur, her dönem piyasaya düşen altın çilek,sarımsak çayı,yeşil kahve çekirdeği gibi bir çok şey tüketilir bununla yetinilmez tabletlere başlanır(acı biber hapından ölen gencecik kızı unutmayalım). Obezite arttıkça buna paralel kocaman bir sektör her geçen gün büyüyor. İnsanların ‘zayıflama‘ çabasına farklı çözümler sunan yapıcı ya da yıkıcı bir sektör.. Pastanın dilimleri büyüdükçe ‘yıkıcı’ sektör, kontrolsüzce ve mucize vaadlerle sağlığı tehdit ederek yoluna devam ediyor. Bunlardan biri de
Beta-HCG
. Zayıflama iğnesi olarak bilinen sonra rahat kullanımı için damlası piyasaya sunulan ‘iştahı durduran hormon(!)’ Beta-HCG.

Türkiye’de HCG kullanımı çok yaygın

Türkiye’de kapsamlı bir araştırma bulunmamakla beraber olumlu ya da olumsuz birçok makaleye denk gelebilirsiniz. Diyorum ya sektör büyük, pasta dilimleri iştah açıcı o yüzden kime, hangi yazıya inanacağınız konusunda tereddüt etmeniz normal. Halihazırda birçok ‘ünlü’ doktor ve ‘büyük’ klinikler HCG diyeti adı altında bu hormonu uygulamakta.

FDA onaylı kilo verdirme amaçlı HCG ürünü YOK!

Dünyaya baktığımızda yine kullanımının devam ettiğini görüyoruz fakat FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) HCG hormonunun kilo verme amaçlı ürünlerinin yasadışı olduğunu belirtiyor. Kilo kaybı yardımcıları olarak pazarlanan HCG ürünler üzerinde kanıtlanmış veri bulunmamakta. Bunların tehlikeli ve sağlığı bozucu etkilerini tüketicileri uyarıyor ve diyet tedavisi için HCG kullanan kişi ve şirketleri durdurmaya çalışıyor; yaşadışı üretime devam eden şirketleri uyarıcı mektuplar gönderiyor.
HCG’nin, kadın infertilitesi (kısırlık) veya bazı hormon replasmanı tedavilerinde kullanımı FDA onaylı. FDA onaylı HCG ürünler yalnızca enjeksiyon şeklinde kullanılabilir ve doktorlar tarafından reçete gerektirir. Kilo kaybına yardımcı olmak için tasarlanmış herhangi bir FDA onaylı HCG ürün bulunmamaktadır.

HCG hormonu enjekte edilerek zayıflamaya çalışanların kanser hastalığında olumsuz etkiler görüldüğü, guatr ve troit rahatsızlığını arttırabileceği belirtilmektedir.Ayrıca kemik ve kas kütlesi üzerine zararlı etkileri araştırmalarda ortaya konulmuştur. Bu tür riskli tedavi yöntemlerine karşı hassas davranarak sağlığımızı korumalıyız.

Zayıflama iğnesi adı altında ŞOK DİYET programları

Aslında bütün HCG ürünleri, çok düşük kalorili diyet ile bağlantılı olarak kilo kaybı sağlamaktadır. Araştırdığınızda göreceksiniz, HCG diyeti ya da zayıflama iğnesi diyet paketi şeklinde uygulanmaktadır. Yani HCG hormonu ile zayıflama yalnızca iğnenin yapılmasıyla bitmiyor. 500 kalorilik bir diyet uygulamanız isteniyor. ‘Şok diyet’ olarak tabir ettiğimiz bu düşük kalorili diyetler size yeterli makro ve mikro besin öğelerini sağlamaz. FDA uzmanlarına göre 500 kalorilik diyet oldukça çok sağlıksız hatta ölümcül olabileceğini söylüyor. Düşük kalorili diyet uygulayan kişilerde; baş dönmesi, bayılma, safra taşı oluşumu, kalp ritmi, kas-sinir sisteminin düzgün işlemesini sağlayan ve vücut fonksiyonlarında etkili olan elektrolitlerde dengesizlik gibi yan etkiler görülmektedir.

Bu diyetle acıkmaz mıyız sorusuna cevap olarak:’HCG ile yağ hücrelerinden yağlarından çözülmesi ile yeterli kalori sağlanır ve günlük aktivite için kişiye
yeterli enerji sağlar’ deniliyor. Ayrıca kişilerin ‘HCG sayesinde zaten acıkmayacağı, ancak alışkanlıktan ötürü bir şeyler yemek isteyebileceği’ söyleniyor. İşte sorun olan,çözmemiz gereken durum bu değil mi? ‘Alışkanlıkları değiştirmek’.
Günlük kalori ihtiyacımız ortalama 2000 kalori civarında. Kilo vermek istiyorsak günlük alımı 300-400 kalori kadar düşürmeniz yeterli olacak ve haftalık istenen sağlıklı kilo kaybını size sağlayacaktır. Kendinizi yormanın, bedeninizi yıpratmanın anlamı yok!

Sağlıklı Yaşamak Sizin Elinizde

Sonuç olarak, bilindiği gibi sadece iğne yaparak oturduğunuz yerden kilo vermiyorsunuz. Diyetiniz; dengeli beslenme, egzersiz ve gerçekçi hedefler içermeli. HCG ile 23 günde (diyette uygulanan kürlerin süresi) kaybedeceğiniz maksimum %10luk kilo kaybınız, geri dönüşsüz sağlık sorunlarına neden olur.

Hiçbir yöntemden mucizeler beklememek lazım; yaşam tarzı haline gelmemiş bütün faaliyetler bittiği an, özellikle beslenme ve egzersiz gibi konulara dikkat edilmediğinde diyetinizi korumak ya da devam ettirmek imkansızdır.

DİĞER HABERLER

Serap Akyol

Serap Akyol

Beslenme ve Diyet Uzmanı

One Comment

  1. Avatar
    Esma
    10 Ekim 2016

    Fiyatini ögrene bilirmiyim iğnenin

    Cevapla

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir