Zayıflamak İçin Yazı Beklemeyin

Zayıflamak için yazı beklemeyin

Çoğumuzun yaptığı hata zayıflamak için yaz ayını beklemek. Sebebi çok açık aslında, tatilde ve denizde fazla kilolarımızla mayo ve bikini giymek bizi utandırıyor. Kış aylarında giyilen bol ve koyu renk elbiseler kiloları gizlemekte bir numara. Peki ya sağlığımız ne durumda ?

Kış aylarında alınan ve yakılamayan kalorilerin bazılarında kalçada, bazılarında ise göbekte biriktiğini belirten Uzman Diyetisyen Dilara Koçak’a göre kilo vermenin formülü aslında çok basit: Aldığımız kaloriyi yakamıyorsak bu yağ olarak birikiyor. Aldığımız kaloriden daha fazla yakıyorsak o zaman enerji ihtiyacı için depo yağlar kullanılıyor ve kilolar gidiyor.

Vücudun yaşamak için kullandığı enerji (kalori) miktarı olan metabolizma hızının, mevsimlere göre değişkenlik gösterdiğini belirten Koçak, “İnsan doğası gereği kış aylarıyla birlikte metabolizma çalışma hızı da yavaşlıyor. Bu da vücudumuzun daha az kalori harcamaya başlaması anlamına geliyor. Dolayısıyla kilo almamak ya da kilo kaybetmek istiyorsak daha düşük kalorili yiyeceklere yönelmemiz veya aldığımız kaloriyi yakmak için daha fazla hareket etmemiz gerekiyor” diyor.

YAVAŞLAYAN METABOLİZMAYI EGZERSİZLE HIZLANDIRIN
Birçok insanın soğuk havalarda eve kapandığını ve kısa mesafelere ulaşımlarını bile araçlarla sağladığını belirten Koçak, “Bunu ev ya da spor salonlarında yapacağımız egzersizlerle telafi etmemiz mümkün” diye konuşuyor.

Kış mevsiminde olduğu gibi metabolizmanın yavaşladığı durumlarda egzersizin daha fazla önem kazandığına vurgu yapan Dilara Koçak, “Kas dokusundaki artış ve yağ dokusundaki azalışla birlikte metabolizma hızı artar ve yediklerinizi daha hızlı yakmaya başlarsınız. Üstelik düzenli egzersize bağlı olarak vücut enerjisi artar, yorgunluk hissi minimuma düşer” diyor.

ntvmsnbc

 

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

One Comment

  1. Avatar
    Claude
    13 Ekim 2012

    Serap hanım ben de bir şansımı deneyeyim dedim twetitr kullanmıyorum ama diğer şartlar ok dir hadi bakalım herkese bol şans tabi bana da P.S:Biraz bunak olduğumdan kazanırsam bana maille df6nmenizi rica ediyorum

    Cevapla

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir