Zayıflatan besinler ile zayıflayın

Zayıflatan besinler ile zayıflayın

Sitemiz diyetisyenlerinden Ayşe Nur Yılmaz, sağlıklı ve zayıflatan besinleri açıklayarak zayıflamaya yardımcı oluyor.

Her buzdolabında ve mutfakta bulunması gereken süper besinler, hem sağlıklı hem de zayıflamaya yardımcı olan bu besinleri beslenmenize mutlaka ekleyin.

Sebzeler

Sebzeler hem yüksek posa içerikleriyle uzun süre tok tutarlar hem de çok az enerji içerirler, diyet yaparken sebze alışverişini ihmal etmeyin. Özellikler yeşil yapraklı sebzeler dolabınızdan eksik olmasın, her öğünde sebze yiyerek hem ödem atın, hem uzun süre tok kalın hem de bağırsaklarınız çalışsın.

Meyveler

Sebzelerden hemen sonra meyveler gelmezse olmaz meyve tüketimi uygun miktarda gerçekleştiğinde hem vitamin mineral alımına katkı sağlar hem de antioksidan kapasitesini arttırarak metabolizmayı hızlandrır. Meyvenin fazlasının yağ miktarını arttırdığını hatırlayarak uygun miktarda ve ara öğünde tüketmeliyiz.

Kuru Meyveler

Meyvelerden ayrı olarak kuru meyvelerin miktarlarına dikkat etmek gerekiyor, çünkü suyunu kaybettiği için enerji yoğunluğu artmış oluyor. Ancak kuru meyveler çantada taşımak, ofiste arabada bulundurmak açısından çok pratik, yoğun bir programınız varsa rahat ulaşacağınız yerlere kuru meyve depolayarsanız hem ara öğünüzü ihmal etmezsiniz hem de tatlı ihtiyacını giderirsiniz.

Yulaf

Diyetlerin gözde besinlerinden yulaf tüketmesi biraz zor bir besindir. Ancak tokluk sağlar yüksek posalı iyi bir tahıl alternatifidir. Yulafı kaynar su ile bir miktar ıslatıp beklettikten sonra süt ekleyip yiyebilir, salatalarınıza çorbalara ekleyebilirsiniz. Yulaftan az yağlı kurabiye yapabilirsiniz. Bu sağlıklı tahılı tüketmenin yöntemini bulun.

Yoğurt

Yüksek kalsiyum içeriği ile sağlıklı protein kaynağı olan bu besini ana öün veya ara öğünlerde tüketebilirsiniz, uzun süre tok kalmanıza yardımcı olmasının yanında içerdiği besin öğeleri ile günlük beslenmenize önemli katkılar sağlayarak yağ kaybını arttırır, metabolizmanızın sağlıklı işlemesine yardımcı olur. Yoğurt tabi ki az tuzlu ayran veya cacık şekliyle de beslenmede yer alabilir.

DİĞER HABERLER

Ayşe Nur Yılmaz

Ayşe Nur Yılmaz

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir