Zayıflatan besinlerZayıflatan besinler
22 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 2.418 kez okundu.

Sitemiz diyetisyenlerinden Esra Rahşan Çalışkan, sağlıklı bir yaşam ve zayıf bir beden için tüketilmesi gereken besinleri ayrıntıları ile açıklıyor.

13 FİT BESİN

Fasulye

Vücudunuzun yağ yakan fırınını fasulyeyle ateşleyebilirsiniz. Dirençli nişasta içeriğiyle size tok tutan besinlerdir. Kan şekerini düşürür, yağ yakımını hızlandırabilen yağ asidi bütiratlarını oluşturur. Çalışmalar gösteriyor ki bütirat yağı azaltmaya yardımcı olarak hücrelerin mitokondiyal fonksiyonlarını destekler. Daha fazla fasulye yerseniz vüdunuz bunları sindirmek için gereken yararlı bakterileri üretir ve bu sayede sindirim ile ilgili sorun yaşamazsınız.

 Dolmalık(çam) fıstık

Her gün 1 küçük fincan dolmalık fıstık açlığınızı bastırmak için birebirdir. Dolmalık fıstık midenin dolu olduğunu beyne bildiren iki hormon olan glukagon benzeri peptid ve kolesistokinin oluşumunu sağlayan pinoleik asit icerir. Yapılan bir çalışmada pinoleik asit alan kadınlarda yemek tüketiminin %36 oranında azaltıldığı belirtilmiştir. Aynı zamanda bu küçük fıstıklar diğer kabuklu yemişler içinde en yüksek proteini içerirler.

 Rezene çayı

Uyumadan once rezene çayı içerek sabah uyandığnızdaki açlık hissini bastırabilirsiniz. Rezene hem detoks etkisi gösterir hem tat tomurcuklarını sıfırlamaya yardımcıdır. Ayrıca sindirimi canlandıran  besin öğelerinin emilimine yardımcı, vücuttaki yağ depolarını azaltıcı etkisi vardır.

 Mantar

Lezzetle size zayıflatan besinler arasındadır.  Çinko, potasyum ve folik asit içerir. Yüksek posa içeren mantar ağızda et tadı verir. Ayrıca et yemekleri, hamburger, et sosları için mükemmmeldir.

Elma

Elmalar  yemek öncesi mükemmel atıştırmalıklardır. Pektin adı verilen çözünür posa yemek sonrası dolaşıma katılan besinleri ve kan şekerini düşürür. Hem tip 2 diyabeti önlemek hem de diyet yapmak için çok iyi bir atıştırmalıktır.

Elma vücudu yağ depolamaya teşvik eden kan şekerinin ani yükselmelerini önleyici etki gösterir. Kan şekerinizdeki dalgalanmaları önleyecek size 2 saat kadar tok tutacaktır.

 Avakado

Düz bir karın için tekli doymamış yağlar kurtarıcılarımızdır. Bunlardan fındık, zeytinyağı ve tohumlarda bulunan tekli doymamış yağlar gün boyu enerji sağlar. Diğer yağ yakıcılar ise avakado, yeşil çay ve tam tahıllardır.

Kırmızı biber

Kapsaisin içeriğiyle kırmızı biber iştahımızı azaltır. Vücut ısısını artırıp metabolizmanızı hızlandırır. Yemeklerinize soslarınıza ekleyin!

 Sirke

Sirke karbonhidrat emilimini yavaşlatır ve kan şekerindeki ani dalgalanmalara engel olur. Besinlerin mideden geçişini yavaşlatarak uzun sure doygunluk hissi verir. Salata,makarna ve patateslerinize ekleyin.

 Tarçın

Bu lezzetli baharat besinlerin mideden geçişini yavaşlatır. Ayrıca glikoz metabolizmasını uyararak kan şekeri seviyesini düşürür . Yulaf ezmesine , yemeklere ya da kahvenize bu baharatı ekleyebilirsiniz.

Karpuz

Yeni yapılan bir çalışmada , su açısından zengin besinler yiyen kadınların düşük yağlı diyet yapan kadınlara göre ilk 6 ayda % 33 daha fazla kilo kaybettiklerini gösterdi . Karpuz aynı zamanda tüm antioksidanların temeli olarak nitelendirilen A ve C vitaminleri içerir, bunun yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olduğu bilinen glutatyon içerir .

Kırmızı Mercimek

Protein açısından zengin ve lif ile yüklü  bu baklagil daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olacaktır . Bir fincanı günlük önerilen alınması gereken posanın yaklaşık dörtte üçünü sağlar .

 Yeşil Çay

Öğün aralarında tok hissetmek için yeşil çay içebilirsiniz . İçeriğindeki EGCG ( epigallokateşin gallat) denen bir fitokimyasalla, yeşil çay size tok hissettiren hormon salınımını artırır . Günlük düzenli olarak tüketilen yeşil çay vücudunuzun aşırı yağ depolanmasını önlemeye yardımcı, iştah düzenleyici hormonları düzenleyen etki gösterir.

 Chia Tohumu

Chia tohumları çözünür lif açısından zengindir , kolesterol düşürücü özelliklere sahiptir ve yağ emilimini engeller .

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git